Abp Skworc: - Wesprzyjmy Filipińczyków!

prze

publikacja 17.11.2013 09:47

O wsparcie dla mieszkańców Filipin dotkniętych skutkami tajfunu zaapelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym w niedzielę, 17 listopada w kościołach archidiecezji katowickiej.

Abp Skworc: - Wesprzyjmy Filipińczyków! Abp Wiktor Skworc Przemysław Kucharczak /GN

Abp Skworc przypomniał, że miliony mieszkańców tego wyspiarskiego państwa wymagają natychmiastowego zaopatrzenia w żywność oraz podstawowe środki umożliwiające przeżycie stanu klęski żywiołowej. Zwrócił uwagę, że Caritas Polska – dzięki ofiarności wiernych – jako jedna z pierwszych wsparła Filipińczyków dotkniętych skutkami niszczycielskiego żywiołu. Już 11 listopada br. przekazała do Caritas Filipiny kwotę 50 tysięcy euro na zakup wody i najpotrzebniejszych produktów żywnościowych.

„W zaistniałej sytuacji równie ważne jest duchowe wsparcie Filipińczyków: modlitwa, o którą serdecznie was proszę” – napisał metropolita katowicki. „Polecajmy Bożemu Miłosierdziu tych, których kataklizm pozbawił życia. Prośmy też, aby Boża Opatrzność otoczyła wszystkie pozostałe ofiary kataklizmu bezpieczną strefą błogosławieństwa i pomocy ze strony bliźnich. W stosownym czasie – gdy Caritas Polska podejmie realizację konkretnych projektów – włączymy się także w pomoc materialną” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczając, że katolicy na Filipinach znani są ze szczególnego nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, metropolita katowicki zwrócił się do diecezjan: „Uczyńmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą odmówimy dziś po każdej Mszy Świętej, naszym duchowym darem i znakiem solidarności z wszystkimi mieszkańcami tego kraju”.

W komunikacie abp Skworc zaprosił wiernych do udziału w ostatnią niedzielę listopada br. w obchodach Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, które będą miały miejsce katedrze, a członków Parafialnych Zespołów Synodalnych na organizowany w tym samym terminie dzień skupienia. Powiadomił też diecezjan, że w Uroczystość Chrystusa Króla oficjalnie rozpocznie się proces beatyfikacyjny sługi Bożego księdza Jana Machy, który oddał swe życie w służbie Jezusowi i bliźnim w czasie hitlerowskiej okupacji.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. W czerwcu 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Najpierw pracował w swojej rodzinnej parafii, a 1 września został wikarym w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Podjął tam działalność, której celem było niesienie pomocy ofiarom hitlerowskiego terroru.

 Aktywność charytatywna księdza Machy nie uszła uwagi Niemców. Otrzymał ostrzeżenie, którym było wezwanie na gestapo w Zielone Świątki 1941 roku, ale nie przerwał działalności. We wrześniu tego samego roku został aresztowany na katowickim dworcu. 17 lipca 1942 r. przed sądem specjalnym odbyła się rozprawa. Ks. Macha i kleryk Joachim Guertler zostali skazani na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 r.

W 2011 roku Dagmara Drzazga zrealizowała film dokumentalny na temat ks. Jana Machy, zatytułowany „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”.