Braterskie koncertowanie

ks. Paweł Łazarski

publikacja 12.10.2013 21:18

Patrząc na ludzi bawiących się w Parku Tradycji podczas koncertu "Wszyscy jesteśmy braćmi - siemianowicki dialog" można było odnieść wrażenie, że wprowadzają w czyn jego tytuł.

Braterskie koncertowanie Koncert w Siemianowicach Śląskich rozpoczął obchody XII Dnia Papieskiego w naszej archidiecezji. ks. Paweł Łazarski /GN

Przedstawiciele stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" powitali uczestników siemianowickiego koncertu, który zainaugurował w sobotę archidiecezjalne obchody XIII Dnia Papieskiego. Przemawiający na początku ks. Robert Kaczmarek, koordynator wspólnoty katowickiej Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", zaznaczył, że tegoroczny Dzień Papieski jest początkiem przygotowań do kanonizacji bł. Jana Pawła II i ma miejsce pod koniec obchodzonego w Kościele Roku Wiary. Dlatego może pomóc spojrzeć na Błogosławionego w duchu wiary.

Orkiestra dęta KWK "Sośnica" z Gliwic już pierwszymi utworami pociągnęła zgromadzonych na widowni do wspólnej zabawy. Warto zaznaczyć, że gliwicka orkiestra miała okazję pięciokrotnie grać przed Janem Pawłem II. Koncertowanie rozpoczęło się od wiązanki śląskich piosenek, ale to religijna pieśń "Abba Ojcze" zjednoczyła wszystkich słuchaczy. Bez względu na wiek podali sobie ręce, wyciągając je wysoko do góry i machali nimi tak, jak młodzież zgromadzona na Jasnej Górze w 1991 roku, podczas spotkania z Janem Pawłem II w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Mniej więcej wtedy, gdy w Siemianowicach odbywał się koncert, na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wręczyła nagrodę TOTUS redakcji "Małego Gościa Niedzielnego" (szczegóły można przeczytać tutaj) oraz Zespołowi Pieśni i Tańca "Śląsk" w 60. roku jego istnienia.

Fundacja została powołana w 2000 roku, aby upamiętniać pontyfikat papieża Jana Pawła II. Jej głównym celem jest podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi, upowszechnianie nauczania bł. Jana Pawła II oraz wspieranie w Polsce chrześcijańskich mediów, rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2,5 tys. młodych ludzi.