Areszt MO znów pełny

ks. Paweł Łazarski

publikacja 08.03.2013 15:20

Miniaturowe aparaty szpiegowskie, sprzęt do podsłuchu i inne operacyjne gadżety peerelowskiej bezpieki spodobały się młodzieży zwiedzającej dawny areszt MO.

Areszt MO znów pełny Wystawa w byłym areszcie MO prezentuje operacyjne zdjęcia bezpieki m.in. z katowickiej procesji Bożego Ciała ks. Paweł Łazarski/GN

Okazją do zwiedzania byłego aresztu MO przy ul. Kilińskiego 9 w Katowicach były „Wielkie Korepetycje z Historii”. Po raz drugi zorganizowało je Niezależne Zrzeszenie Studentów i katowicki oddział IPN. Trwająca trzy dnia akcja miała przypomnieć studentom i uczniom szkół średnich czasy PRL-u.

Przez dwa dni młodzież mogła uczestniczyć w wykładach, które odbywały się na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Prowadzili je pracownicy IPN dr Adam Dziuba, Tomasz Gonet, dr Łucja Marek, dr Jarosław Neja, Bogusław Tracz oraz dr Jacek Kurek z Uniwersytetu Śląskiego. Wykładom towarzyszyły spotkania muzyczne i projekcje filmów, które pomagały lepiej zrozumieć tamte czasy w historii Polski.

Jak powiedział Robert Ciupa z katowickiego IPN tegoroczne „Wielkie Korepetycje z Historii” cieszyły się dużym zainteresowaniem ludzi młodych.

W ostatnim dniu młodzież z liceum w Mikołowie i technikum w Gliwicach zwiedziła dawny areszt MO przy u. Kilińskiego. Budynek, który powstał jeszcze za czasów pruskich, został zaprojektowany dla potrzeb służb mundurowych. Po II wojnie światowej w jego piwnicach mieściło się więzienie. W różnych okresach historii PRL-u przetrzymywano tam także opozycjonistów. Obecnie jest w nim urządzona wystawa pokazująca operacyjne sposoby walki bezpieki z każdym, kto stanowił zagrożenie dla komunistycznego ustroju.

W zaaranżowanej ciemni fotograficznej można zobaczyć zdjęcia wykonane z ukrycia, które pokazują m.in. procesję Bożego Ciała ulicami Katowic. Odtwarzane są też filmy z operacyjnych działań bezpieki nakręcone ukrytą kamerą. Wystawa pokazuje też sposoby kamuflowania sprzętu do inwigilacji m.in. w książeczce do nabożeństw, w której ukryty był miniaturowy aparat fotograficzny. Po zwiedzaniu odbyło się spotkanie autorskie dr. Tomasza Kurpierza z IPN (napisał: „Zbuntowani. NZS w województwie katowickim 1980-1989”) i Sebastiana Reńcy (napisał: „Z cienia” oraz „Wiktoria”).

Wystawę w dawnym areszcie przy ul. Kilińskiego 9  można cały czas zwiedzać, także w grupach zorganizowanych.