Bóg oczekuje od nas wiary

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 19.01.2013 08:33

Wspólna modlitwa zjednoczyła chrześcijan różnych wyznań w Sosnowcu w parafii pw. św. Tomasz Apostoła.

Bóg oczekuje od nas wiary Wspólna modlitwa to najlepsza droga do zbliżenia pomiędzy nami, zauważyli uczestnicy spotkania. Marta Sudnik-Paluch/GN

Przedstawiciele różnych wyznań spotkali się, by zainaugurować Tydzień Ekumeniczny w archidiecezji katowickiej i diecezji sosnowieckiej. Wśród uczestników nabożeństwa znaleźli się m.in.:bp Paweł Anweiler, biskup ewangelicko-augsburski, ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski z polskiego autokefalicznego kościoła prawosławnego, ks. Andrzej Malicki, pastor parafii ewangelicko-metodystycznej.

Przybyłych powitał ks. dr Mariusz Karaś, wikariusz generalny diecezji sosnowieckiej - Umiejętność mówienia i słuchania należy uznać za podstawę dialogu ekumenicznego, jak i w walkach o wyzwolenie ludzi na całym świecie. W takiej autentycznej rozmowie możemy lepiej poznawać Chrystusa - zwrócił się do zebranych na wspólnym nabożeństwie.

Kazanie wygłosił ks. prof Józef Budniak, teolog ekumenista. - To szczególny czas przywołania Bożego Ducha, aby przezwyciężył podziały istniejące w nas i między nami. Tylko on może urzeczywistnić tę pełnię jedności w Chrystusowym kościele i świecie, o którą modlił się Jezus w przededniu swojej śmierci: "Aby stanowili jedno" - przekonywał. Przypominał, że podczas takich spotkań prosimy Boga o dojrzały kształt jedności wśród chrześcijan i o większą jedność między ludźmi w ogóle. Temu służy wybór tegorocznego hasła: "Czego Bóg od nas oczekuje?".

Na to pytanie powinniśmy  poszukiwać  odpowiedzi w kontekście nowego roku: Roku Wiary, 1700 rocznicy edyktu mediolańskiego oraz 1150 rocznica przybycia świętych Cyryla i Metodego do Państwa Wielkopolańskiego. Ks. prof Budniak przypomniał, że papież Benedykt XVI zaprasza nas do pielgrzymki wiary - drogi, która trwa całe życie. - "Kościół jako całość, w tym jego pasterze, muszą tak jak Chrystus wyruszyć w drogę, aby wyprowadzić ludzi z pustyni ku przestrzeni życia, ku przyjaźni z Synem Bożym, ku Temu, który daje życie, pełnię życia" - przywołał słowa Ojca Świętego, przypominając, że Bóg oczekuje od nas nade wszystko wiary. - W Roku Wiary trzeba nam na nowo przejąć się słowami Apostoła Pawła: "Przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego, Jezusa Chrystusa, abyście żyli w zgodzie i nie było wśród was rozłamów, byście byli jednego ducha i jednej myśli". Tylko w ten sposób możemy być autentycznymi świadkami wiary.

To właśnie dzięki świadectwu wiary pierwszych chrześcijan w roku 313 zakończył się okres prześladowań. Edykt mediolański ostatecznie usankcjonował wolność wyboru wyznania w Cesarstwie Rzymskim. Kaznodzieja przypomniał, że chrześcijanie z obu części Cesarstwa żyli we wzajemnej zgodzie i poszanowaniu. 

Kolejny jubileusz - związany z początkiem misji św. Cyryla i Metodego - również przypomina o potrzebie ekumenicznej jedności. Ks. prof. Budniak przypomniał, że Jan Paweł II misjonarzy nazwał "protagonistami ekumenizmu".

Kaznodzieja przypomniał również ponad stuletnią tradycję kongresów ekumenicznych. W 1907 pierwszy taki kongres na odbył się na Morawach. Spotkali się na nim katolicy, prawosławni, protestanci. Uczestnicy zgodnie mówili o możliwości zbliżenia przez poznanie, wspólną modlitwę i chrześcijańską miłość. W kongresie brał także udział polski teolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. Jan Urban. Postawił on śmiałą tezę: "Każdy człowiek ochrzczony, a więc nawet ten, który dopuścił się świadomej herezji, czy schizmy, przynależy do Kościoła. Jest jego prawdziwym, choć niedoskonałym członkiem".

Zwieńczeniem spotkania było wspólne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, co jak zauważył bp Paweł Anweiler, przypomniało świąteczną atmosferę.

Teksty, które były rozważane podczas nabożeństwa przygotował chrześcijański klub studencki w Indiach.