Czar słowa polskiego

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 02.12.2012 12:52

Radio Katowice ma 85 lat. Jego pierwszą audycją była transmisja Mszy św. z ówczesnej katedry. Nowe przedsięwzięcie pobłogosławił bp Lisiecki.

Czar słowa polskiego Przed siedzibą Polskiego Radia Katowice znajduje się ławeczka Stanisława Ligonia, dyrektora rozgłośni od 1934 r. Marta Sudnik-Paluch/GN

- Z serca życzę więc wszystkim, którzy tworzą dziś Radio Katowice - „Ligoniowe Radio”, by nigdy nie zabrakło im zapału i determinacji do twórczego angażowania się w istotne zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne naszego regionu. Niech pozostanie radiem misyjnym - powiedział abp Wiktor Skworc podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w katowickiej katedrze w intencji dawnych i obecnych pracowników radia. Metropolita katowickie podkreślił jednocześnie znaczenie radia, jako środka masowego przekazu. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż dziś, gdy środki społecznego przekazu, w tym również radio, wpływają zasadniczo nie tylko na to, jak ludzie myślą, ale także o czym myślą – można mieć nadzieję, że ten wielki, zbiorowy - trwający już od 85 lat - wysiłek wszystkich współtworzących „Radio Katowice”, przełoży się na obfite dobro poszczególnych mieszkańców i całej społeczności naszej Śląskiej Ojcowizny. Radio pozostaje niewątpliwie ważnym środkiem formowania człowieka, poprzez rzetelną informację, ciekawą publicystykę, dobre programy religijne i czas mądrej rozrywki. Umożliwia ono budowanie szczególnej więzi pomiędzy słuchaczami, przypomina o wielu istotnych płaszczyznach życia, w które włączeni jesteśmy jako wspólnota obywatelska.

Jubileusz stał się okazją do przypomnienia faktów z historii radia. Pierwszą audycją, nadaną przez radio, która inaugurowała jego działalność była Msza św. odprawiona w ówczesnej katedrze, czyli kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po tej Mszy św. bp Lisiecki zaprosił wszystkich uczestników do zwiedzenia rozgłośni, która mieściła się u zbiegu ulic Warszawskiej i Mielęckiego. - Potem przez kolejne lata Polskie Radio Katowice służyło tej małej, naszej śląskiej ojczyźnie, ale także tej dużej, polskiej. Przede wszystkim służyło ludziom, mieszkańcom - powiedział Henryk Grzonka, redaktor naczelny radia. - Wczoraj przypomniałem sobie piękne przemówienie, które wygłosił na otwarciu radia bp Arkadiusz Lisiecki. Zakończył swoje wystąpienie słowami: "Niechże więc w imię Boże śląska stacja radiowa rozpocznie swoją działalność. Niechże czar słowa polskiego i piękno sztuki polskiej, dziedzictwo prastarej piastowskiej dzielnicy cieszy, krzepi i uszlachetnia serca ludzkie" - przypomniał H. Grzonka.

Czar słowa polskiego   Siedziba Radia Katowice Marta Sudnik-Paluch/GN Czar słowa polskiego   Henryk Grzonka, redaktor naczelny Radia Katowice, dziękował katowickim biskupom za przychylność. Marta Sudnik-Paluch/GN