Rożek zaprasza w kosmos

Przemysław Kucharczak

publikacja 03.09.2012 15:54

Rusza nowy sezon spotkań Śląskiej Kawiarni Naukowej.

Rożek zaprasza w kosmos Biocybernetyk prof. Ryszard Tadeusiewicz i Tomasz Rożek - spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej w 2011 roku Roman Koszowski/GN

Prowadzi je nasz redakcyjny kolega i prawdopodobnie najlepszy w Polsce popularyzator nauki – Tomasz Rożek, doktor fizyki, szef działu naukowego „Gościa Niedzielnego”. Najbliższe spotkanie Kawiarni 6 września nosi tytuł "Tajemniczy kosmos".

W zeszłych sezonach do Ronda Sztuki w Katowicach (na rondzie koło Spodka) Tomasz Rożek zapraszał naukowców z bardzo wielu dziedzin. To naukowcy, nazwijmy to, starannie wyselekcjonowani. Ci, którzy potrafią w sposób fascynujący i – przede wszystkim – zrozumiały dla ludzi o zupełnie innych specjalnościach, mówić np. o świecie robotów, o wirusach, o możliwościach ludzkiego organizmu, o dzieciństwie, o podróży do wnętrza ziemi... W czasie spotkania poświęconemu zmianom klimatu, z udziałem zaproszonych klimatologa i historyka, wyszło np. na jaw, że wszelkie apokaliptyczne wizje dotyczące globalnego ocieplenia są wyssane z palca. Tomasz Rożek jest bowiem bardzo politycznie niepoprawny. Jeśli trzeba - za pomocą bardzo prostych, logicznych argumentów, obala w pył współczesne mity, w które każą nam wierzyć np. politycy i niedouczeni ekolodzy. Takie jak właśnie rzekomo wywołane przez człowieka ocieplenie klimatu.

Nowy sezon prowadzonej przez niego Śląskiej Kawiarni Naukowej zacznie się w czwartek 6 września o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (Klub Oko Miasta). W programie jest pokaz filmu „Wszechświat Stephena Hawkinga” - z serii BBC „Tajemniczy Kosmos”. Film opowiada, jaki był początek wszechświata i jak wyglądały jego pierwsze minuty. Są tam też odpowiedzi na pytania, czy wszechświat ma kształt i... skąd my to wszystko wiemy. Po projekcji Tomasz Rożek zaprasza na spotkanie z doktorem Stefanem Jantą, popularyzatorem astronomii i wicedyrektorem Planetarium Śląskiego.

Dla uczestników spotkania są przewidziane nagrody, w tym prenumerata całej serii „Tajemniczy Kosmos”. Dzieci nie trzeba zostawiać w domu – przeciwnie, są mile widziane. W trakcie spotkania odbędą się dla nich mikro warsztaty plastyczne. Po krótkiej „lekcji” astronomii najmłodsi będą mieli okazję stworzyć swoją własną planetę, księżyc lub gwiazdę.