Wspólne dzieje Polski i Śląska

xpł

publikacja 24.06.2012 16:27

Z udziałem władz samorządowych w katowickiej katedrze świętowano powrót Ślaska do Polski. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc.

Wspólne dzieje Polski i Śląska Uczestnicy uroczystości przyszli ubrani w tradycyjne stroje ks. Paweł Łazarski/GN

Oprócz przedstawicieli władz w uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe szkół i organizacji. Wielu uczestników Mszy przyszło ubranych w stroje regionalne. Szczególnie cieszy, że tradycja ta jest przekazywana najmłodszym pokoleniom, co można było zobaczyć. Słowa "Bądźcie odważni ufający Panu" stały się refrenem homilii wygłoszonej przez Arcybiskupa. Towarzyszyły one śledzeniu losów Ślązaków na przestrzeni dziejów. Wśród wielu czynników, które zdecydowały o tym przełomowym momencie historii wspomniał o samodzielnym, propolskim ruchu Ślązaków, którzy chcieli przyłączenia Śląska do wolnej Polski. Zauważył też, że wsparciem dla mieszkańców Śląska i ich polskości był Kościół katolicki oraz Kościół ewangelicko-augsburski, widoczny mocno na Śląsku Cieszyńskim. Przedstawiając historię tej ziemi i jej mieszkańców abp Skworc przypomniał postacie szczególnie zasłużone m.in. ks. Konstantego Damrota, bpa Augusta Hlonda, późniejszego Prymasa Polski. - Śląsk dał Polsce prymasa. To wydarzenie bez precedensu - mówił abp Skworc. Mowiąc o kandydacie na ołtarze ks. Franciszku Blachnickim podkreślił  jego pragnienie, aby  podarowane życie podarowć Bogu i Polsce. Zwrócił uwagę na trudną sytuację Śląska po wojnie -kultura ograniczona. - Wspólne dzieje polski i Śląska składamy na tym ołtarzu w Boży depozyt i  prosimy Boga o błogosławieństwo - powiedział Metropolita i zakończył modlitwą do Boga za Śląsk i Polskę.

 Oprawę muzyczną uroczystości przygotowały orkiestra i chór Filharmonii Śląskiej. Msza św. w katedrze zakończyła kilkudniowe obchody 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski.

 

 

A