Nowy numer 11/2024 Archiwum

Konferencja o obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Katowice, 22 stycznia

Katowice. W poniedziałek 22 stycznia o 11.30 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. H. Sławika przy ul. św. Jana 10 (III piętro) odbędzie się konferencja prasowa na temat obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W konferencji wezmą udział: prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach włączył się w cykl wydarzeń zorganizowanych w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przygotował cykliczne spotkania, kalendarze ścienne, publikacje, konferencje naukowe oraz wystawy popularyzujące wiedzę na temat wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę niepodległości.

Uwzględniając dzieje Górnego Śląska, w skali całego kraju instytucja chce w szczególny sposób upamiętnić historię naszego regionu, dla którego każdy następujący po 1918 rok był kolejnym etapem na drodze do częściowego powrotu do Rzeczypospolitej. W 1919 r. wybuchło pierwsze powstanie śląskie, w 1920 - drugie, a w 1921 r. miały miejsce plebiscyt oraz trzecie powstanie śląskie.

Po konferencji o 12.00 rozpocznie się wykład prof. Włodzimierza Sulei pt. "Socjalistyczna irredenta - koncepcja dążenia do niepodległości", wygłoszony w ramach cyklu historycznego "Przystanek Niepodległość".

Prof. Suleja to dyrektor Biura Badań Historycznych IPN, kontynuator zapoczątkowanej przez prof. Henryka Zielińskiego szkoły badawczej dziejów polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku. Badacz biografii politycznych oraz historii Wrocławia i ruchów opozycyjnych po II wojnie światowej (w tym historii Solidarności). Autor kilkunastu książek i ponad 200 innych publikacji, m.in.: "PPS. Zarys dziejów", "Orientacja austro-polska w latach I wojny światowej (do aktu 5 listopada 1916 roku)", "Józef Piłsudski". W 2017 r. prof. Suleja wziął udział w debacie historyków "Nie tylko Legiony... Czyn zbrojny 1914-1918", zorganizowanej wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP i Instytut Pamięci Narodowej. Spotkanie odbywało się w związku z organizowanymi obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W poniedziałek rozpocznie się ponadto pierwszy etap cyklu certyfikowanych szkoleń dla nauczycieli poświęconych zmaganiom o niepodległość Polski, początek o 14.00. Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej organizuje dwuletni cykl certyfikowanych szkoleń "Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej", adresowanych do nauczycieli przedmiotów humanistycznych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W programie wykład dr. hab. prof. UŚ Dariusza Nawrota oraz warsztaty, które poprowadzą pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy