• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Sto lat, biskupie Adamie!

  raf /archdiecezja katowicka

  dodane 03.01.2018 15:30

  W wigilię Świąt Bożego Narodzenia obchodził imieniny. Za kilka dni mija 3. rocznica jego święceń biskupich. Dzisiaj, 3 stycznia, kończy 50 lat!

  Przy tej okazji przypominamy pokrótce jego życiorys. I życzymy Bożego błogosławieństwa na dalsze lata życia!

  Biskup Adam od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło-Życie. Tam przeszedł całościową, dogłębną formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym.

  Solenizant pochodzi z Tarnowskich Gór. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Tytuł magistra teologii uzyskał na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie. Napisał pracę „Ksiądz Franciszek Blachnicki - życie i działalność w latach 1921-1961”.

  Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abp. Damiana Zimonia. Jest kapłanem archidiecezji katowickiej, choć jego parafia macierzysta w roku 1992 weszła w skład diecezji gliwickiej.

  Odbył studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W latach 2000-2001 studiował w „Studium Kanonizacyjnym” w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie i uzyskał licencję Kongregacji.

  W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) - życie i działalność”.

  W archidiecezji katowickiej jest wikariuszem generalnym, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

  W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji oraz Krajowej Rady Misyjnej,

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół