Nowy numer 16/2018 Archiwum

Plac Szewczyka w Katowicach zmienia nazwę

Wojewoda śląski podpisał zarządzenie zastępcze, nadające placowi imię Marii i Lecha Kaczyńskich.

To plac przed wejściem na katowicki dworzec kolejowy - miejsce prestiżowe, znane większości mieszkańców regionu. Wojewoda podjął swoją decyzję zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu - musi usunąć z nazw ulic i placów tych komunistycznych patronów, których nie usunęły samorządy.

Na konferencji prasowej 13 grudnia wojewoda Jarosław Wieczorek powiedział, że wysłał do miast zapytania o propozycje nazw zastępczych. Dodał, że odpowiedzi przyszły tylko z kilku miast, m.in. Zabrza i Mysłowic, i że uznał ich propozycje.

Prezydent Katowic Marcin Krupa już zapowiedział odwołanie się od tej decyzji do sądu administracyjnego. Wyjaśnia, że informację o tym, że zapisy ustawy dekomunizacyjnej dotyczą Wilhelma Szewczyka, miasto otrzymało dopiero w drugiej połowie września. W związku z tym miastu zabrakło czasu na konsultację z mieszkańcami w sprawie zmiany patrona.

Zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy placu Wilhelma Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich ukazało się w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z datą 13 grudnia. Wojewoda Wieczorek nie powiedział jednak o tym tego dnia na porannej konferencji prasowej, gdzie mówił o 11 innych zmianach nazw w województwie śląskim. Jego rzeczniczka informuje, że urząd dopiero w środę po południu, czyli po konferencji prasowej, otrzymał opinię IPN w tej sprawie.

Wilhelm Szewczyk był zdolnym literatem. Z tego powodu jego imienia bronili literaturoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego. Był jednak też działaczem partii komunistycznej i członkiem wojewódzkich władz PZPR w Katowicach, a system komunistyczny wspierał także piórem.

Przeczytaj także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • szadrach
  07.02.2018 06:20
  Należy się poważnie zastanowić czy folkszturm ,a w najlepszym wypadku wasser Polonia powinna być przykładem dla młodzieży polskiej .Niedopuszczalne jest by separatyści niemieccy względnie zjednoczeni dla śląska pod brechą metalową sztygara głosowali sobie czy są POlakami ,to kabaret.
  doceń 0
 • szadrach
  07.02.2018 06:22
  Nigdy śląskie zawsze polskie!!! krojcoki won do ameryki ruskiej ,niemieckiej czy indiańskiej
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma