Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rok akademicki rozpoczęty

W niedzielę w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbyła się międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc. Po niej wręczono nagrodę Lux ex Silesia prof. Heskiej-Kwaśniewicz.

Uroczystość zgromadziła biskupów z Katowic oraz Gliwic, władze uczelni z terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, studentów i pracowników wielu uczelni, w tym alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. - Dziedzictwo wiedzy jest nam zadane, jest darem, który ma być przekazywany, proklamowany z profesorskich katedr, z kart publikacji naukowych, aby służył integralnemu rozwojowi tak samego człowieka naukowca, studenta, jak i dobru wspólnemu społeczeństwa i narodu - mówił metropolita katowicki w czasie Eucharystii.

Nawiązując do Ewangelii o winnicy, abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę, że „współczesna wiedza jest w pewnym sensie winnicą, a społeczność akademicka to robotnicy, którym bogactwo wiedzy zostało przekazane w depozyt, nie po to, aby go konserwować, lecz pomnażać, rozwijać, dokładać kolejną cegiełkę pracy naukowej do budowy gmachu dziedzictwa wiedzy i mądrości całej ludzkości”.

- Przypowieść o winnicy i robotnikach każe nam myśleć najpierw o codziennej, żmudnej pracy naukowej i dydaktycznej, w której nie ma łatwych dróg i tym bardziej łatwych rozwiązań - powiedział hierarcha.

Odnosząc się do integralnego rozwoju człowieka oraz do wartości, jaką jest dobro wspólne, zwrócił uwagę, że „nie sposób nie zauważyć postępującego braku szacunku wobec nauk humanistycznych”. - Promuje się raczej to, co przydatne hic et nunc dla rozwoju gospodarki, technologii, co da się przetłumaczyć na język biznesu i natychmiast wdrożyć - mówił abp Skworc.

Równocześnie wskazał, że „winnica wiedzy nie byłaby tym, czym jest” bez filozofii oraz teologii. - Człowiek bowiem chce bardziej być niż mieć, jego duchowy horyzont nie ogranicza się do tego świata, lecz dąży do spotkania z Tajemnicą, z Transcendencją, z rzeczywistością, która potrafi nadać sens jego dążeniu do prawdy i sens samemu życiu - podkreślił hierarcha.

Metropolita górnośląski odniósł się także do jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego, życząc mu, aby „był i stawał się winnicą przynoszącą oczekiwane owoce kształcenia i formacji”.

Po Eucharystii prof. Krystynie Heskiej-Kwaśniewicz wręczono nagrodę Lux ex Silesia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy