• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Sroga pokuta

  Marta Sudnik-Paluch

  |

  Gość Katowicki 40/2017

  dodane 05.10.2017 00:00

  Rejs po Wełtawie zakończył się nieoczekiwanie dla dwóch górników. Ratowali tonącego mężczyznę. Nie czują się bohaterami i mówią wprost, że zszokował ich brak reakcji innych świadków.

  Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono – pisała polska noblistka. Dwóch górników z kopalni „Rydułtowy” sprawdziło się w sytuacji ekstremalnej. I to nie w pracy, gdzie takiego testu mogliby się spodziewać, ale na wycieczce. To miał być spokojny wyjazd z pracy, kilka dni w Pradze. Zwiedzanie, wspólne spędzanie czasu. I tak było do momentu rejsu po Wełtawie. – Usłyszeliśmy krzyki. Widziałem jakiś tłum na moście Karola. Pomyślałem nawet, że to odgłosy jakiejś zabawy, i zignorowałem je – relacjonuje Jarosław Ruda, pracownik kopalni. – Po jakichś 10 minutach wyjrzałem przez burtę i zobaczyłem, że coś unosi się na wodzie. Prom, który płynął przed nami, minął tego człowieka.

  Jarek, idziesz ze mną

  W opowieści dwóch mężczyzn, którzy zdecydowali się działać, zdumiewa, że pomimo ogromnej liczby gapiów na moście i pasażerów na pływających po Wełtawie promach nikt nie zdecydował się na udzielenie pomocy. – Od razu zapytałem, czy mogę skoczyć. Jednak pani z obsługi powiedziała, że absolutnie nie – mówi Jarosław Ruda. – Powiedziała, że spotka nas za to kara. Sroga pokuta – tak to brzmiało po czesku, z tego, co pamiętam – włącza się w opowieść Jarosław Jasita.

  – Podszedłem do bosmana i próbowałem go przekonać. Krzyczałem, że tam jest człowiek, trzeba go ratować, że ja chcę skakać do wody. A on spojrzał na mnie, wzruszył ramionami i zatrzymał statek. Dla mnie to było przyzwolenie do działania. Krzyknąłem tylko: „Jarek, idziesz ze mną” – wspomina J. Ruda. Dalej wypadki potoczyły się szybko. Obaj mężczyźni wskoczyli do wody i wciągnęli na pokład tonącego. – To nie był przyjemny widok. Był już siny i zimny, ale zaczęliśmy go reanimować. Na statku nie było apteczki. Krzyczałem do obsługi, żeby dali nam maseczkę, chustę, cokolwiek, żebyśmy mogli zrobić mu sztuczne oddychanie – mówi Jarosław Ruda. – Dali nam ręcznik. Ja robiłem sztuczne oddychanie, a kolega masaż serca. Co było dziwne, ten pan nie miał wody w płucach, jak to zwykle jest u osób tonących – dzieli się spostrzeżeniami Jarosław Jasita.

  Żył i był przytomny

  Górnicy przyznają, że zaskoczył ich brak odnalezienia się w sytuacji przez załogę promu. – Chcieli rzucić koło ratunkowe. Co to by pomogło temu mężczyźnie? – pytają retorycznie. – Prowadziliśmy reanimację aż do momentu, kiedy statek zawinął do przystani. Tam czekała już karetka i policja. Funkcjonariusze też nie bardzo nam pomogli, bardziej skupili się na odganianiu gapiów. Ale lekarka z karetki doceniła nasze wysiłki. Kiedy przejęła pacjenta, powiedziała, że zrobiliśmy dobrą robotę. Dodała, że mężczyzna żyje i będą go wprowadzać w stan śpiączki farmakologicznej – mówi Jarosław Ruda.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół