• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Młodzi zdolni ze stypendiami od archidiecezji

  Joanna Juroszek Joanna Juroszek

  dodane 13.06.2017 17:57

  Fundusz Stypendialny Archidiecezji Katowickiej im. bł. ks. Emila Szramka otrzymało 72 uczniów i studentów.

  Od września miesięcznie na naukę otrzymają od 100 do 300 zł. 

  Stypendia młodym abp Wiktor Skworc wręczył w kościele Mariackim w Katowicach. To właśnie proboszczem tej parafii był bł. Emil Szramek, śląski męczennik II wojny światowej oraz patron młodzieży korzystającej z funduszu.

  W przyszłym roku szkolnym i akademickim z tego finansowego wsparcia skorzysta 72 uczących się młodych. Najwięcej z nich pochodzi z parafii św. Jerzego w Rydułtowach (17 osób). Drugie miejsce zajęli uczniowie z parafii św. Bartłomieja w Bieruniu Starym (10 osób).

  Młodzież stypendialna z okazji 100. rocznicy objawień w Portugalii ofiarowała koronę figurze Matki Bożej Fatimskiej. Uczniowie odczytali także akt zawierzenia się Maryi.

  Koronę Maryi nałożył metropolita katowicki. Przedtem, gratulując młodym, prosił ich, by dobrze wykorzystali otrzymane pieniądze. Zachęcał, by inwestowali w siebie.

  - Otrzymujecie jasny sygnał, że Kościołowi na was zależy - mówił.- Życzę, żebyście wzrastali w mądrości i zawsze mieli środki potrzebne do tego, by się kształcić (...) Żebyście byli mądrzy jako chrześcijanie, jako ludzie Jezusa Chrystusa, jako ludzie Kościoła.

  Na koniec, przed udzieleniem błogosławieństwa, abp Skworc z uśmiechem przyznał: "Odpocznijcie nieco, a potem do roboty!".

  Kandydatów do stypendium zgłaszają księża proboszczowie. Finansowe wsparcie otrzymują zdolni i pracowici uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych, uczniowie szkół średnich oraz studenci pierwszego roku.  Stypendyści w czasie wakacji odbywają kilkudniowe spotkanie formacyjne.

  Stypendia są przyznawane w rocznicę beatyfikacji ks. Emila Szramka. Więcej o śląskim męczenniku czytaj TUTAJ.

  Młodzi ze stypendiami na schodach kościoła Mariackiego w Katowicach   Młodzi ze stypendiami na schodach kościoła Mariackiego w Katowicach Joanna Juroszek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół