• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Katowice, Jezus zmartwychwstał!

  Joanna Juroszek Joanna Juroszek

  dodane 02.06.2017 22:43

  O najbardziej fascynującym wydarzeniu w dziejach ludzkości - zmartwychwstaniu Jezusa - przypomnieli Katowicom młodzi ludzie tańczący z ogniem...

  Mowa o akademickiej Drodze Światła, w którą zaangażowali się studenci z różnych duszpasterstw Katowic. W piątek wieczorem młodzi ubrani na biało, ze świecami, pochodniami i śpiewnikami w rękach radosnym śpiewem przypomnieli Katowicom o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

  Co się dzieje?

  Tańczyli z ogniem dosłownie i w przenośni. Na początku pochodu szedł młody mężczyzna żonglujący ogniowymi pojkami. Zaraz za nim w albach szli kolejni młodzi niosący kadzidło i Pismo Święte. Byli i studenci w czarnych strojach w rękach trzymający pochodnie, ich akademiccy duszpasterze oraz ubrani na biało pozostali uczestnicy drogi.

  Nie zabrakło i grupy muzycznej śpiewającej Bogu chwałę w rytm afrykańskiego bębna. Tak uformowany pochód przeszedł spod kościoła oo. dominikanów (Przemienia Pańskiego) do archikatedry Chrystusa Króla. Młodzi mijali najbardziej imprezową część Katowic. I to nie mogło pozostać bez echa.

  - Co się dzieje? Co to za święto? - pytali zdumieni ludzie po brzegi okupujący ogródki knajp ul. Mariackiej. - Droga Krzyżowa albo jakaś pielgrzymka - komentowali kolejni. Inni ze zdumienia przecierali oczy, kolejni wyciągali smartfony, jeszcze inni znaleźli okazję, by wykpić wierzących w Jezusa.

  "O, dzieci Boże - dosyć łez, bo Chrystus dziś zmartwychwstan jest, Król życia, wiecznej chwały Król, Alleluja, alleluja" - ogłaszali Katowicom uczestnicy tego niecodziennego pochodu.

  Odwagi!

  Droga Światła składa się z 14 stacji opowiadających o spotkaniach ze Zmartwychwstałym. Jest ona odpowiedzią na Drogę Krzyżową, w jej trakcie czytane są Ewangelie opisujące Jezusa przychodzącego do uczniów po Swojej śmierci i powstaniu z martwych. Ewangelii towarzyszy też krótki komentarz. Tak samo nabożeństwo wyglądało w Katowicach.

  Drogę poprzedziła Eucharystia w kościele oo. dominikanów. W homilii o. Bartłomiej Wolszleger OP, duszpasterz DA Gniazdo przypomniał, że spotkania Zmartwychwstałego ze swoimi uczniami dawały im radość, ale dopiero zesłanie Ducha Świętego przyniosło im odwagę, by wyjść z Wieczernika i mówić o Jezusie całemu światu...

  Ciągle mało znane nabożeństwo odprawia się w okresie wielkanocnym (od Wigilii Paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół