• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Wszędzie jesteśmy księżmi

  Joanna Juroszek Joanna Juroszek

  dodane 13.04.2017 13:13

  - Wszystko, cokolwiek mówisz, gdzie bywasz i przebywasz, jak się ubierasz, może być, jest głoszeniem Ewangelii bądź jej zaprzeczeniem - mówił kapłanom abp Wiktor Skworc.

  Na Eucharystii Krzyżma spotkał się z nimi w Wielki Czwartek. Podczas uroczystej liturgii w katedrze Chrystusa Króla księża naszej diecezji odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Tego dnia pobłogosławione zostały także Krzyżmo św., olej chorych oraz olej katechumenów.

  W prezbiterium razem z abp. Skworcem modlili się abp senior Damian Zimoń, biskupi pomocniczy: Marek Szkudło oraz Adam Wodarczyk, a także kapłani świętujący jubileusze swoich święceń. Kapłanami zapełniły się także ławki katowickiej katedry.

  - Nie zapominajmy, że nas obowiązuje Kodeks Prawa Kanonicznego i strój duchowny, który może być nieraz jak koło ratunkowe! Mamy szerokie możliwości zostawiania śladów naszej wiary i naszego służenia Królestwu Bożemu. Pamiętajmy, że wierni oczekują od nas wysokiej, osobistej kultury, która wyrasta z szacunku dla każdej ludzkiej osoby i jej godności! Pamiętajmy, że wszędzie jesteśmy księżmi…nawet wtedy, gdy wypowiadamy się na portalach społecznościowych… - przypomniał księżom abp Wiktor Skworc. 

  - Wykorzystujmy wszelkie możliwości oddziaływania, ewangelizowania i nigdy o tym nie zapominajmy! - dodał chwilę później.

  W kazaniu zwrócił uwagę również na to, że 100. rocznica objawień Maryi w Fatimie, którą obchodzimy w tym roku jest zaproszeniem do pokuty i ponownego odczytania maryjnego orędzia. Z kolei Rok św. Alberta ma przypominać wszystkim o uczynkach miłosierdzia.

  Wśród nich abp Skworc wymienił pomoc rodzinom z Aleppo oraz z Włoch (dotkniętym trzęsieniem ziemi), w którą mocno zaangażowali się wierni i duchowni Górnego Śląska. Metropolita prosił też, by kapłani nie zapominali o zaleceniach II Synodu Archidiecezji, zgodnie z którymi księża powinni spowiadać pół godziny przed każdą Mszą.

  Kapłanów zapraszał, by w swojej posłudze praktykowali post, modlitwę i jałmużnę.  - Pamiętajmy o pouczeniu apostoła, że jałmużna zakrywa wiele grzechów. Tak, po warunkiem, że to moja osobista jałmużna, z mojego konta! - zaznaczył.

  Duszpasterzy na parafii biskup katowicki prosił też o wspólną modlitwę. - Zachęcam, by brać codziennie we wspólnocie kapłańskiej do rąk brewiarz, mając przed oczyma panoramę spraw i problemów, z którymi borykają się dusze powierzone naszej pasterskiej trosce. Niech pamięć o nich dodatkowo motywuje, aby stale wznosić ręce do Pana i trwać na wspólnej modlitwie, aby sprawa Boża zwyciężała - mówił.

  - W reakcji na niepokojące zjawiska w ludzkiej rodzinie w skali globu, wracamy do wieczernika; nie po to by się zamknąć przed światem; wracamy do wieczernika, aby spotkać Tego, który nas pierwszy i do końca umiłował i umył nam nogi - wyjaśniał metropolita katowicki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół