• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Kościół katowicki przeprasza

  Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

  dodane 04.03.2017 14:15

  Za ofiary nadużyć seksualnych, zwłaszcza dzieci, modlili się dzisiaj kapłani archidiecezji katowickiej. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w krypcie katedry poprowadził abp Wiktor Skworc.

  „Panie Jezu Chryste, naszą Drogę Krzyżową odprawiamy także jako wynagrodzenie za grzechy ludzi Kościoła: za niewierności, zdrady i zgorszenia, którymi raniliśmy Twoje Boskie serce. Szczególnie chcemy błagać Cię o przebaczenie za najcięższe grzechy: wykorzystywanie seksualne dzieci przez niektórych z naszych współbraci i współsióstr” – tymi słowami modlili się śląscy kapłani.

  Podobnie jak w innych diecezjach w Polsce wsłuchali się w rozważania napisane przez o. Józefa Augustyna. Ich treść była niczym rachunek sumienia z wierności kapłańskiej i relacji z drugim człowiekiem, szczególnie z dziećmi.

  Duchowni wysłuchali też konferencji na temat Krucjaty wyzwolenia człowieka. Wygłosił ją ks. Wojciech Ignasiak. W słowie skierowanych do kapłanów zachęcał m.in. do podjęcia abstynencji. Apelował też o większą wrażliwość wobec osób dotkniętych alkoholizmem.

  Decyzja o organizacji w Polsce Dnia modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich zapadła już na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski (4-5 października 2016 roku). W odpowiedzi na apel papieża Franciszka polscy biskupi postanowili, że I piątek Wielkiego Postu Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

  Dla prezbiterium kościoła katowickiego dniami modlitw w tej intencji stały się tradycyjne wielkopostne dni skupienia dla kapłanów. W sobotę, 4 marca, w krypcie katowickiej katedry odbył się pierwszy z nich.

  W specjalnym komunikacie w sprawie modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki napisał: „Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła, staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia”.

  Kolejni kapłani spotkają się na wielkopostnym dniu skupienia w poniedziałek w parafii bł. Karoliny w Tychach oraz w sobotę 11 marca w parafii św. Jadwigi w Rybniku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół