• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Zaproszeni do solidarności

  Barbara Gołas

  dodane 16.12.2016 14:32

  16 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się uroczyste spotkanie upamiętniające 25-lecie istnienia "NZSS Solidarność ’80" oraz debata o ruchu związkowym w Polsce.

  Zgromadzeni w Sali Sejmu Śląskiego zaśpiewali hymn Polski i uczcili minutą ciszy dziewięciu górników, którzy zginęli 35 lat temu podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”.

  - Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 11 i 12 września w kolebce „Solidarności ’80” w Szczecinie. Kolejnym z etapów obchodów wojewódzkich są właśnie dzisiejsze uroczystości (…) Nasze działania skupiają się na ochronie praw pracowniczych, godności i poszanowania w miejscu pracy oraz dbałości o interesy socjalno-bytowe członków związku i ich rodzin (…) - zaznaczył Marek Mnich, przewodniczący „NSZZ Solidarność ’80”.

  Wśród zaproszonych gości znalazł się reprezentujący abp. Wiktora Skworca bp Marek Szkudło. Na początek rozważań wspomniał o dwóch postaciach - św. Janie Pawle II oraz bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Wskazał na wartość słów papieża Polaka „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, którymi modlił się później kapelan „Solidarności”.

  - Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze - mówił. - I jeden, i drugi święty odwołuje się do jedynie Świętego, jakby chcieli nam podpowiedzieć, że cała solidarność, i ta związkowa, miała miejsce (…) w tej solidarności, którą zapoczątkował Syn Boży, który narodził się w ludzkiej rodzinie, zgromadził (…) wspólnotę Kościoła i mówił im: „Wy macie budować solidarność”.

  Minister Jan Józef Kasprzyk zachęcił do mówienia prawdy w przekazywaniu historii kolejnym pokoleniom. - Mogę państwa zapewnić, że zrobimy wszystko, aby nigdy więcej nie doszło do pomieszania pojęć - aby młode pokolenie wiedziało, że ci, którzy wtedy, 35 lat temu, stanęli po stronie dobra, prawdy i niepodległości, to są bohaterowie, a ci, którzy wtedy wypowiedzieli wojnę narodowi, to są zdrajcy - podkreślił.

  Między wystąpieniami reprezentantów władz oraz związku miało miejsce wręczenie nagród zasłużonym działaczom niepodległościowym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół