• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Zobaczyć człowieka w górnictwie

  Joanna Juroszek Joanna Juroszek

  dodane 02.12.2016 11:05

  Na Mszy z zarządem WUG-u, górnikami i ich rodzinami spotkał się bp Marek Szkudło.

  Na dwa dni przed świętem patronki górników św. Barbary w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach modlił się w intencjach wszystkich pracujących pod ziemią i ich rodzin.

  Zgromadzeni na Eucharystii modlitwą ogarnęli także ośmiu górników tragicznie zmarłych we wtorkowej katastrofie w kopalni "Rudna" w Polkowicach. Z powodu wstrząsu w kopalni miedzi i śmierci uwięzionych pod ziemią ludzi odwołano większość uroczystości barbórkowych.

  - Patrząc na Jezusa, który otworzył oczy niewidomym, i mówiąc do was, którzy gromadzicie się, by modlić się za nasze górnictwo, chciałem prosić każdego z was i każdego z tych, którzy mają wpływ na (...) kształt górnictwa, aby ich oczy były wolne od mroku, aby widzieli wyraźnie. A widzieć wyraźnie górnictwo oznacza widzieć człowieka - wyjaśniał w homilii bp Marek Szkudło.

  - W górnictwie nie chodzi bowiem tylko o kawałek czarnej skały, chodzi o przestrzeń ludzkiego życia. O kształt żywego serca, ludzkiego serca, górniczego serca - dodał.

  Na rozpoczęcie i zakończenie swojego kazania zgromadzonych w kościele pod wezwaniem dwóch najważniejszych apostołów - świętych Piotra i Pawła - pytał, jaki związek ci święci mają z patronką górników św. Barbarą.

  Ostatecznej odpowiedzi udzielił na koniec homilii. Jako wspólne wcześniej wymienił: "męczeńską śmierć, ścięcie mieczem jak Paweł, niekorzystanie z możliwości ucieczki jak Piotr, całkowite poświęcenie sprawie Chrystusa, miłość do krzyża".

  - Barbórka, delikatne dziewczę z dojrzałymi mężczyznami, apostołami Piotrem i Pawłem, jedną ma cechę wspólną - wiedziała i wie, co jest naprawdę ważne. I chciałbym, żeby to było cechą wspólną nas wszystkich - wyjaśnił, kończąc swoje kazanie.

  Po Mszy św. obecni w kościele modlili się za pracowników i ofiary podziemnych tragedii przy figurze św. Barbary litanią do patronki górników.

  Św. Barbara, patronka górników   Św. Barbara, patronka górników Joanna Juroszek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół