• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Czwartek z historią o I wojnie światowej, Katowice, 24 listopada

  dodane 21.11.2016 16:54

  Katowice. W czwartek 24 listopada o godz. 17  w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach "Przystanek Historia" im. Henryka Sławika, przy ul. Św. Jana 10, odbędzie kolejny "Czwartek z historią". Wstęp wolny.

  Tym razem tematyka spotkania będzie krążyć wokół I wojny światowej. Gościem będzie prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który wygłosi wykład "Polacy w armiach niemieckiej, austriackiej i rosyjskiej podczas I wojny światowej".

  Spotkanie będzie również okazją do zaprezentowania nowej publikacji „I wojna światowa na Śląsku. Historia, literatura, kultura" pod red. Grażyny Barbary Szewczyk i Ryszarda Kaczmarka, będącej pokłosiem konferencji o tym samym tytule, która odbyła się w Katowicach w 2014 roku.

  Tom poświęcony dziejom I wojny światowej na Górnym Śląsku. Zainteresowanie tą tematyką akurat na początku nowego wieku nie jest przypadkowe. Mijająca stuletnia rocznica rozpoczęcia pierwszego globalnego konfliktu wojennego, który zdeterminował historię XX wieku, dzisiaj nadal wydaje się doświadczeniem ważnym wobec obecnych wyzwań przed jakimi świat stanął w dobie globalizacji.

  Dlatego ważne jest, iż ta refleksja obejmuje nie tylko kwestie polityczne i historię wojskowości, co miało miejsce już w publikacjach ukazujących się w ostatnich latach, ale także zagadnienia związane z życiem codziennym i historią kultury na ówczesnych kresach wschodnich Cesarstwa Niemieckiego.

  Wydarzenia z lat 1914-1918 miały miejsce na granicy dwóch epok. Stały się tragicznym wstępem do nowych czasów, kiedy konfliktów wojennych żaden z polityków, żadne z państwa, żadne z mocarstw, nie było już w stanie rozstrzygać w wymiarze lokalnym, ograniczonym w przestrzeni i czasie.

  Nadchodziła epoka, w której niebawem pojawi się pojęcie wojny totalnej, obejmującej wszystkie dziedziny życia, począwszy od ideologii i polityki, poprzez gospodarkę, kulturę, a nawet prywatne życie jednostek. Od globalnego konfliktu nie będzie już ucieczki nawet do autonomicznego obszaru własnej psychiki (Nischendasein), stworzonego by bronić resztek swojej wolności.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół