• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • "Białe... czarne... szare?"

  Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

  dodane 15.11.2016 14:45

  Taki tytuł nosi najnowszy tom felietonów ks. Piotra Brząkalika. Wygłosił je na antenie Radia eM w latach 2013-2014.

  Pisze je bladym świtem. Inspiracją do ich powstania są zwykle wydarzenia z codziennego życia. Z pozornie banalnych sytuacji wydobywa głębsze przesłanie, cenną myśl czy ważne pouczenie. Jego teksty prowokują i dają do myślenia. Są zachętą do głębszej refleksji. Nie ma w nich chamstwa czy złośliwej ironii. Dotykają spraw istotnych.

  Autor czyta je co środę na antenie Radia eM. Od września 2010 roku. Potem uzupełnia, dopisuje, poprawia. Wszystko po to, by nadać im niejako drugie życie. Już nie w radiu, ale na papierze...

  "Felieton nie zmusza do podpisywania się pod poglądami jego autora; chce natomiast, a cel to nader szlachetny i potrzebny, pokonać pokusę zobojętnienia. W tym sensie, o paradoksie, felietony księdza Piotra Brząkalika, są dziełem "niewierzącego"; kogoś, kto nie wierzy w dogmatyczną nieomylność świata "gotowego", urządzanego nam (i rzekomo dla nas) przez polityków i partyjne ideologie. "Wiara" Autora polega na tym, że mówi on czytelnikowi: pomyśl, użyj rozumu, nie daj się wodzić za nos, kształć przenikliwość spojrzenia. To także wołanie o pogłębienie charakteru naszego chrześcijaństwa. Czy to przypadek, że właśnie ze Śląska wzywa się nas do pracy nad naszą religijnością". – napisał we wstępie prof. Tadeusz Sławek.

  Warsztatu dziennikarskiego w ścisłym tego słowa znaczeniu nie posiada. Jest jednak bacznym obserwatorem i wrażliwym duszpasterzem. Spotkanie na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach było okazją do osobistych wspomnień: jego dzieciństwa i młodości, służby w wojsku i okresu studiów w krakowskim seminarium. Już wtedy – jak się okazuje – pisywał wiersze. Jeden z nich, dedykowany mamie, przeczytał Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

  Dotychczas staraniem Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka zostały opublikowane dwa zbiory felietonów kapłana. Publikacja "Punkt widzenia" zawiera felietony wyemitowane na antenie radia eM 107,6 FM w latach 2010-2011. "Pilnie potrzebne" to teksty z roku 2012.

  Ksiądz Piotr Brząkalik jest proboszczem Parafii MBNP w Katowicach Szopienicach-Burowcu, diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości, pomysłodawcą i współtwórcą ogólnopolskiej akcji społecznej "Prowadzę, jestem trzeźwy".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół