• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Niech przemawiają do słuchu

  Ks. Sebastian Kreczmański

  dodane 13.11.2016 00:22

  Tymi słowami abp Wiktor Skworc zwrócił się do wiernych zebranych w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Tychach, gdzie pobłogosławił trzy nowe dzwony.

  Ofiarował także jeden dzwon budującej się parafii św. o. Pio w Tychach – Mąkołowcu.

  Od pobłogosławienia nowych dzwonów przed Eucharystią rozpoczęło się świętowanie zamknięcia jubileuszu Miłosierdzia w parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach. Motyw dzwonów powrócił także pod koniec Eucharystii, kiedy to abp Wiktor Skworc przekazał budującej się parafii św. o. Pio w Tychach – Mąkołowcu dzwon, który otrzymał od ludwisarni Felczyńskiego.

  - Pamiętaj, że na nim piszę „Dobry Pasterz”, obyś takim był dla parafian – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do ks. Dariusza Gadomskiego, proboszcza parafii św. o. Pio w Tychach – Mąkołowcu, przekazując mu dzwon, który wcześniej otrzymał od mistrza ludwisarnictwa Zbigniewa Felczyńskiego.

  Przed Eucharystią abp Skworc pobłogosławił natomiast trzy nowe dzwony, które zawisły na dzwonnicy kościoła Miłosierdzia Bożego w Tychach. – Dzwony mają ścisły związek z życiem ludu Bożego. Ich dźwięk odmierza czas modlitwy, gromadzi lud na sprawowanie liturgii i przypomina ważne wydarzenia, które przejmują radością lub bólem wiernych – powiedział ks. Józef Sołtys, proboszcz tyskiej parafii.

  Największy z nowych dzwonów - "Miłosierdzie" - ma 800 kg   Największy z nowych dzwonów - "Miłosierdzie" - ma 800 kg Ks. Sebastian Kreczmański Podczas błogosławieństwa nowych dzwonów abp Skworc prosił, by wierni, którzy usłyszą ich głos wznosili serca do Boga, aby byli gotowi do udziału w radościach i troskach braci, i by w świątyni do której dzwony wzywają odczuwali obecność Chrystusa i z czerpali z Niego siły.

  - Cieszymy się bardzo, że zamykając Rok Miłosierdzia, mamy dzwon miłosierdzia. Cieszymy, że te dzwony są środkiem komunikacji. Komunikują Boże wydarzenia. Komunikacją z Bogiem jest słowo, znaki, muzyka, a w szczególny sposób muzyka dzwonów. Ona przynależy do tradycji kościelnej. Ta gdzie powstawały kościoły, tam też budowano dzwonnice, aby przekazywać informację o tym, że w wieczerniku gromadzi się wspólnota wiary na Eucharystię – powiedział metropolita katowicki podczas homilii.

  Hierarcha zaznaczył, że dzwony mają funkcję służebną. – Można powiedzieć, że mają nam przemawiać do słuchu – dodał. Podkreślił także, że w sposób szczególny te dzwony mają za zadanie poruszać zwłaszcza tych, którzy mają problemy z odbiorem komunikatu jaki niosą.

  W kościele Miłosierdzia Bożego zawisły trzy nowe dzwony. „Miłosierdzie” (800 kg) – ma dzwonić o godz. 15.00 wzywając do modlitwy. „Św. Jan Paweł II” (500 kg) – jest ofiarowany parafii przez metropolitę katowickiego. Będzie dzwonił, by wezwać do modlitwy za zmarłego parafianina. „Św. Faustyna” (260 kg) będzie się odzywał wzywając do modlitwy Anioł Pański oraz do wieczornego Apelu jasnogórskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół