• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Przedszkole w Paniówkach, park w Wodzisławiu

  Barbara Gołas

  dodane 04.11.2016 17:20

  Gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, park Trzy Wzgórza w Wodzisławiu i rozbudowa Przedszkola w Paniówkach okazały się najlepsze w województwie śląskim!

  Znalazły się one wśród laureatów 17. edycji Konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną i Architekturę Roku. 4 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

  W tym roku zostały zgłoszone 43 obiekty. Nagrody przyznano na podstawie głosowania internetowego oraz werdyktu członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Grand Prix bezkonkurencyjnie otrzymało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. - W tej skali rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowej z przeznaczeniem na szeroko rozumianą kulturę była wielkim wyzwaniem inwestycyjnym, ale także w pewnym sensie mentalnym. Udało nam się osiągnąć sukces - zaznaczył Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

  W kategorii "przestrzeń publiczna" zostały przyznane dwa wyróżnienia - dla rodzinnego parku rozrywki Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim oraz dla kompleksu sportowo-rekreacyjnego u źródeł Warty w Zawierciu.

  Nagrodę Marszałka w kategorii "zrewitalizowana przestrzeń publiczna" otrzymał kompleks Wieże KWK "Polska" za rewitalizację terenu zabytkowych wież wyciągowych szybów I i II dawnej kopalni "Polska" w Świętochłowicach.

  Rozbudowa Przedszkola w Paniówkach w gminie Gierałtowice została uhonorowana Nagrodą Marszałka w kategorii "obiekt użyteczności publicznej" oraz przyznano jej tytuł "Architektury Roku". - Ostatnio w 2011 r. zdobyliśmy Grand Prix za domy w Rybniku, tym bardziej cieszymy się, że skromniejsze realizacje za zupełnie inne budżety, w tym realizacja już nie prywatna, tylko czysto publiczna jak przedszkole w Paniówkach, zyskały uznanie w oczach jurorów - powiedział Bartłomiej Nawrocki z Jojko + Nawrocki Architekci, odpowiedzialnej za projekt przedszkola.

  Najlepszymi zrewitalizowanymi obiektami użyteczności publicznej zostały Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

  W głosowaniu internetowym z liczbą 2579 głosów zwyciężył park Cegielnia, czyli żorski Central Park. - To miejsce tętni życiem. Przyjeżdżają ludzie nie tylko z Żor, ale z całej okolicy - mówił prezydent Żor Waldemar Socha. - To jest stosunkowo tania inwestycja, ale udało nam się trafić w oczekiwania, gusta mieszkańców i to nas bardzo cieszy - dodał.

  Konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2016" został zorganizowany przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice oraz Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice. Chodzi w nim o promocję dobrych realizacji urbanistycznych i architektonicznych, poprawę wizerunku województwa śląskiego, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania jakości przestrzeni publicznej.

  Wieże kopalni "Polska" w Świętochłowicach - Nagroda Marszałka za udaną rewitalizację przestrzeni publicznej   Wieże kopalni "Polska" w Świętochłowicach - Nagroda Marszałka za udaną rewitalizację przestrzeni publicznej Przemysław Kucharczak /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół