• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Tychy pokonały Lubliniec

  jj

  dodane 04.03.2016 14:44

  Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. L. Kruczkowskiego w Tychach zwyciężyły w regionalnym turnieju Debat Oksfordzkich.

  "Nie należy potępiać polskich literatów za kompromisy z tzw. władzą ludową" - to temat, wokół którego zwyciężczynie debatowały z męską drużyną z Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu.

  Uczennice II klasy LO zdobyły 335 punktów, uczniowie - 310. One w debacie miały obalić początkową tezę, chłopaki - jej bronić. O tym, kto i jakie stanowisko ma zająć, 4-osobowe drużyny dowiedziały się na pół godziny przed rozpoczęciem debaty.

  Uczennice z Tychów chodzą do II kasy o profilu matematyczno-językowym. Do udziału w debacie zachęciła je wychowawczyni, nauczycielka historii.

  - Dopiero na pół godziny przed debatą dowiadujemy się, jakiego stanowiska będziemy bronić, i to jest trudne. Trzeba wczuć się w rolę, którą się odgrywa - przyznaje Julia Szczupłakiewicz, jedna z uczennic. Okazało się jednak, że teza, której miała bronić, była zgodna z jej własnymi przekonaniami.

  Mimo że jest w klasie matematycznej, przyznaje, że na chwilę obecną bardziej podoba jej się historia. Myślała, żeby po liceum pójść na ekonomię, debata skłania ją do tego, żeby wybrać się na stosunki międzynarodowe albo na dyplomację.

  Sam udział w turnieju ułatwia jej codzienną komunikacje, obronę własnych przekonań, uczy szukania kompromisów.

  - Do debaty przygotowujemy się przez jakieś dwa, trzy tygodnie. Przez ten czas musimy odpowiednio szykować się na obie strony, mieć otwarty umysł. Dopiero pół godziny przed debatą odrzucamy niepotrzebne notatki i skupiamy się na tych właściwych - mówił nam uczeń klasy maturalnej z drużyny przeciwnej. Jako studia chce wybrać psychologię.

  Uczniowie do udziału przygotowywali się także poprzez uczestnictwo w warsztatach i debatach organizowanych przez katowicki IPN.

  W czwartek w finale regionalnego projektu edukacyjnego "Oblicza przeszłości. Turniej debat historycznych" zmierzyli się uczniowie gimnazjum.

  Obie debaty odbyły się w "Przystanku Historia" Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika.

  Zwycięstwo w turnieju regionalnym gwarantuje udział w ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół