• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Do finału po dogrywce

  jj

  dodane 13.01.2016 16:23

  Daniel Krzywda, Patrycja Abucewicz i Adrian Wujczak - to zwycięzcy etapu diecezjalnego XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej.

  Laureat III miejsca wyłoniony został po dogrywce, w której przy wszystkich uczestnikach w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach zmierzył się z Magdaleną Pakurą z Rybnika.

  Olimpiada teologiczna uczniów szkół ponadgimnazjalnych tym razem odbywa się pod hasłem: "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń"; jej głównym organizatorem jest diecezja łowicka.

  Na zwycięzców etapu ogólnopolskiego czekają indeksy na różne kierunki uniwersytetów i akademii w Polsce, pielgrzymki do sanktuariów Europy, sprzęt RTV i inne nagrody.

  Miejsce III wśród uczniów archidiecezji katowickiej zdobył Adrian Wujczak z II LO w Katowicach. Jego katechetą jest ks. Marek Zyzak. Druga na podium znalazła się Patrycja Abucewicz z VIII LO w Katowicach (jej katechetą jest ks. Szymon Resiak). Zwyciężył Daniel Krzywda z I LO w Tychach, którego katechetą jest nasz dawny redakcyjny kolega i były szef katowickiego GN ks. Paweł Łazarski.

  Nagrody laureatom wręczył bp Adam Wodarczyk. Zdobywca I miejsca to ministrant i uczeń I klasy liceum. Przyznaje, że nie spodziewał się wygranej, a do udziału w olimpiadzie zachęcił go ks. Łazarski. Katecheta już planuje wspólną naukę przed finałem.

  Kilka z pytań etapu diecezjalnego zdradza ks. Robert Kaczmarek, archidiecezjalny wizytator katechetyczny. - "Jak długo, według KKK, dziecko powinno być posłuszne każdej prośbie rodziców, która służy jego dobru lub dobru rodziny?" - czyta pierwsze z nich i podaje prawidłową odpowiedź:  "Tak długo, jak dziecko mieszka z rodzicami".

  Były też fragmenty nauczań papieskich, które należało przypasować do miejsca ich wygłoszenia. - Tutaj najczęściej pojawia się odpowiedź "Łowicz" - uśmiecha się ks. Robert, przypominając, że to tegoroczny organizator olimpiady.

  Były również pytania dotyczące haseł i orędzi na wcześniejsze ŚDM, pytania sprawdzające znajomość Pisma Świętego, związane z wychowaniem czy życiem rodzinnym.

  A jaka była pierwsza reakcja uczniów po spojrzeniu na test? - Pomyślałem, że nawet jest bardzo łatwy - zdradza Marcin Cabak z Tychów, przyznając, że największy problem miał z datą pierwszych Światowych Dni Młodzieży. Z wiedzy zamierza skorzystać także poza olimpiadą. - Może kiedyś zawitam tu na studia? - mówi.

  Reakcja Martyny Kopiec z Wodzisławia Śląskiego była nieco mniej optymistyczna. - Byłam przerażona, szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się tak trudnych pytań - wyjaśnia, dodając, że do konkursu przygotowywała się długo. Przyznaje jednak, że olimpiada pomaga jej w nauce moralności i w ponownym odkrywaniu Jana Pawła II.

  Temat olimpiady nawiązuje do homilii świętego papieża, którą wygłosił 14 czerwca 1999 r. w Łowiczu. Konkurs ma pomóc także młodym w duchowym przygotowaniu się na ŚDM, które odbędą się w lipcu tego roku w Krakowie. Inicjatorem wakacyjnych spotkań młodzieży świata z papieżem był właśnie Jan Paweł II.

  W środę odbył się diecezjalny etap olimpiady. W Katowicach na Wydziale Teologicznym UŚ tego dnia w teście zmierzyło się 107 uczniów z 61 szkół ponadgimnazjalnych naszej archidiecezji. W etapie szkolnym na olimpiadę zdecydowało się 641 uczniów.

  Etap ogólnopolski odbędzie się od 31 marca do 2 kwietnia w Łowiczu.

  Laureaci z bp. Adamem Wodarczykiem   Laureaci z bp. Adamem Wodarczykiem Joanna Juroszek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół