• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Święci ze Śląska wzięci

  Barbara Gąsior, Aleksandra Charczyńska – Plomteux

  dodane 11.12.2015 15:19

  Świętość jest na wyciągnięcie ręki! Trzeba jedynie jej chcieć i dążyć do niej małymi krokami – czyli Dzień Śląski w "Don Bosco".

  Dzień Śląski pod hasłem „Święci ze Śląska wzięci” odbył się po raz siódmy w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach. Organizacją imprezy zajęli się nauczyciele – humaniści.

  Ponieważ świętość jest towarem „luksusowym”, choć przecież dostępnym dla wszystkich ludzi, postanowiono tym razem pochylić się nad szczególnymi przewodnikami po świętości: sługami bożymi, świadkami wiary, błogosławionymi czy już kanonizowanymi. Wymienić wystarczy kilkoro: S. M. Dulcissima, czyli Helena Hoffmann, pochodząca właśnie ze Świętochłowic – Zgody, bł. ks. Emil Szramek czy Józef Czempiel, który zginął w Dachau. Dodajmy do nich św. Bronisławę, św. Barbarę, św. Jana Nepomucena czczonych na Śląsku, a ujrzymy całą plejadę „gwiazd” świętości.

  Dzień Śląski   Dzień Śląski Monika Wojtol, ks. Mirosław Niechwiej Uczniowie bardzo chętnie przystali na taki właśnie format tegorocznej uroczystości i od pierwszych chwil po ogłoszeniu tematyki rozpoczęli długie przygotowania: mieli m.in. stworzyć filmy konkursowe – każda klasa losowała „swoją” postać, poznawała jej życiorys, wyszukiwała ciekawostki, zbierała materiały dotyczące świadectw świętości czy heroicznych cnót tej osoby. To była prawdziwa przygoda „detektywistyczna”!

  Dodatkowo młodzież zadbała o zaprojektowanie stoisk, które były eksponowane w holu szkoły. Każde stoisko miało autorski charakter – oprócz smakołyków kulinarnych i dekoracji tematycznych można było odnaleźć tam atrybuty charakterystyczne dla świętych.

  Dr Tomasz Rożek mówi o skalach Wszechświata   Dr Tomasz Rożek mówi o skalach Wszechświata Monika Wojtol, ks. Mirosław Niechwiej Gościem specjalnym był w tym roku dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, fizyk i popularyzator nauki.  Uczniowie i nauczyciele przyjęli jego wykład poświęcony kometom i kosmicznej archeologii z wielkim zainteresowaniem, czego najlepszym dowodem były pytania publiczności oraz aplauz na zakończenie wystąpienia.

  Uczniowie zadbali o zróżnicowany program artystyczny – słowo przeplatało się z muzyką.

  Zgromadzeni obejrzeli również scenki teatralne w gwarze śląskiej, opartą o oryginalny scenariusz autorstwa uczniów i wychowawców. Publiczność bawiła się podczas prezentacji multimedialnej, sprawdzając swoją wiedzę o atrybutach świętych w ikonografii i malarstwie. Dodatkowo quiz wiedzy o życiorysach świętych pisały wybrane drużyny reprezentujące poszczególne klasy.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół