• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • 50. rocznica wymiany listów między biskupami

  jj /ASI

  dodane 18.11.2015 09:56

  W Polsce główne obchody odbędą się w niedzielę na Jasnej Górze.

  W środę, w 50. rocznicę listu biskupów polskich do niemieckich, we Wrocławiu i w Berlinie otwarta zostanie wystawa "Pojednanie/Versöhnung in progress… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.", zorganizowana przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz Maximilian-Kolbe-Stiftung.

  Wystawa mówi o roli Kościoła katolickiego i osób kierujących się chrześcijańskimi wartościami w powojennym procesie pojednania pomiędzy Polską a Niemcami.

  We Wrocławiu wystawę będzie można oglądać w sali mieszczańskiej ratusza. W Berlinie będzie prezentowana w Kronprinzenpalais. Autorem wystawy jest dr Robert Żurek. 

  W niedzielę 22 listopada obchody 50. rocznicy wymiany listów miedzy Episkopatami Polski i Niemiec odbędą się na Jasnej Górze. "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie" - to najczęściej cytowany fragment przełomowej korespondencji. Jej inicjatorem był abp Bolesław Kominek, arcybiskup wrocławski pochodzący z Radlina.

  O 16.30 w kaplicy Matki Bożej Różańcowej rozpocznie się spotkanie, w którym uczestniczyć będą delegaci episkopatów z Polski i z Niemiec. Głos zabiorą przewodniczący obydwu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx. Podpisane zostanie wspólne oświadczenie obydwu episkopatów.

  O 17.00 rozpocznie się panel dyskusyjny, m.in. z udziałem współprzewodniczących polsko-niemieckiej grupy kontaktowej: abp. Ludwiga Schicka i abp. Wiktora Skworca.

  O 18.30 kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej biskupi z obydwu krajów wspólnie celebrować będą Mszę św. w języku łacińskim w intencji pojednania i pokoju w świecie. Przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi kard. Reinhard Marx.

  Liturgię poprzedzi publikacja wspólnego oświadczenia biskupów polskich i niemieckich.

  Wieczorem w bibliotece klasztoru jasnogórskiego odbędzie braterskie spotkanie przedstawicieli obydwu episkopatów.

  O rocznicy mówi abp Wiktor Skworc:

  List biskupów polskich do niemieckich 
  List biskupów polskich do niemieckich HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół