• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Czas jest wyjątkowo niespokojny

  ana

  dodane 15.11.2015 18:00

  Nowo poświęcona w katedrze tablica upamiętnia ofiary Tragedii Górnośląskiej.

  – Planując dzisiejsze uroczystości, żywiliśmy nadzieję, że zbrodnia przeciwko ludzkości się więcej nie powtórzy. W nocy przed 2 dniami zostaliśmy w brutalny sposób wyrwani z naszych marzeń. Dlatego bez wielkich słów powitania pójdźmy za zaproszeniem skierowanym do nas przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, módlmy się za ofiary wszelakich działań terrorystycznych i błagajmy o pokój dla całej ludzkości – mówił biskup opolski Andrzej Czaja w niedzielę 15 listopada podczas popołudniowego nabożeństwa ekumenicznego w katedrze opolskiej.

  Wraz z biskupem opolskim ekumenicznej modlitwie przewodniczył ks. pastor Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu, a także ks. Piotr Tarlinski, diecezjalny duszpasterz mniejszości narodowych, oraz ks. Waldemar Klinger.

  Podczas nabożeństwa poświęcona została tablica upamiętniająca ofiary Tragedii Górnośląskiej. Umieszczony na niej tekst w językach polskim i niemieckim głosi: „Wszystkim ofiarom zbrodni Armii Czerwonej i komunistycznego reżimu – zamordowanym, pohańbionym i poszkodowanym, wywiezionym do ZSRR, osadzonym w więzieniach i obozach. Pamięć tego trudnego czasu niech będzie przestrogą przed złem, które niosą totalitarne systemy, ksenofobia i wojny. W 70. Rocznicę tragicznych wydarzeń na Śląsku: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim”.

  Tablica została ufundowana przez wiele firm i osób prywatnych, a znalazła swoje miejsce w Kaplicy Piastowskiej.

  – Nie ulega wątpliwości, że dzisiejszy świat bardzo potrzebuje błogosławionych ludzi, którzy zaprowadzają pokój. Ujawniła nam to wyjątkowo mocno tragedia w nocy z piątku na sobotę – zamach terrorystyczny w Paryżu. Ostatnie lata to pasmo wielu konfliktów zbrojnych, wojen: na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, w wielu krajach afrykańskich. Czas jest wyjątkowo niespokojny – mówił w homilii bp Andrzej Czaja. I zachęcał: – Każdy z nas powinien wstąpić na drogę zaprowadzania pokoju, której początkiem jest ufna i wytrwała modlitwa o pokój, o łaskę pokoju dla dzisiejszego świata.

  – Trzeba zabiegać o poznawanie, zgłębianie i rzetelny przekaz prawdy o wydarzeniach, które były pogwałceniem ludzkiej godności i przyczyną śmierci wielu niewinnych ludzi – apelował biskup opolski.

  Inicjatorem uroczystości w katedrze opolskiej było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Ekumenicznemu nabożeństwu towarzyszyła wystawa zatytułowana „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół