• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Zawsze jest to pytanie: czy podołam?

  Mira Fiutak

  dodane 06.10.2015 12:38

  - Miałem zaszczyt i honor przez 16 lat być pod opieką profesora Majerskiego jako student, potem dyplomant, doktorant i pracownik katedry - powiedział prof. Jerzy Witeczek, tegoroczny laureat Medalu imienia Profesora Zygmunta Majerskiego.

  Wyróżnienie zostało wręczone podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W uroczystości uczestniczyła dr Ewa Zielińska, córka prof. Zygmunta Majerskiego.

  Architekt prof. Jerzy Witeczek, dydaktyk i wieloletni profesor w Politechnice Śląskiej, kierownik Katedry Projektowania, przedstawiciel Śląskiej Szkoły Architektury, został dziesiątym laureatem tej nagrody. Uczeń prof. Majerskiego wspominał go podczas wygłoszonego wykładu.

  - Przez te 40 lat działalności właściwie prawie zawsze pracowałem z grupą. Mało projektów wykonywałem całkowicie samodzielnie. Bo architektura jest dyscypliną zespołową. Można poczynić koncepcję samemu, ale potem rozpracować ją trzeba w większym zespole. A ta wzajemna wymiana myśli pozwala na wypracowanie lepszego projektu - powiedział laureat, dziękując swoim współpracownikom.

  Jest autorem i współautorem wielu realizacji. Wśród sakralnych należy wymienić m.in.: rewaloryzację zabytkowych kościołów w Raciborzu, Tworkowie, Bieńkowicach, wnętrza kościoła dolnego na Sikorniku, kaplicy w Tworkowie oraz klasztor i kościół franciszkanów w Gliwicach. Oprócz tego jest autorem wielu projektów realizowanych w Gliwicach i innych miastach, w tym obiektów Politechniki Śląskiej, a także Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej, gdzie odbywała się uroczystość.

  Autorem medalu jest prof. Stanisławy Słodowy   Autorem medalu jest prof. Stanisławy Słodowy Mira Fiutak /Foto Gość - Serdecznie oddany szkole. Zawsze był człowiekiem niezwykle aktywnym, nie tylko w roli nauczyciela akademickiego, architekta, ale też w działalności organizacyjnej, tworzącej wydział. Identyfikował się z wydziałem. Wymagał dużo od innych, tak jak dużo wymagał od siebie - przybliżyła w laudacji sylwetkę laureata prof. Nina Juzwa, honorowy profesor Politechniki Śląskiej i inicjatorka tego wyróżnienia. - Nie zawsze jesteś miły, ale starasz się być sprawiedliwy. Masz tę sprawiedliwość w sobie zakodowaną - i to jest ważna cecha - zwróciła się do laureata.

  Prof. Jerzy Witeczek, wobec zebranych w auli studentów architektury wymienił trzy pytania, które sam stawiał sobie, kiedy rozpoczynał studia. - Czy podołam? Czym właściwie jest architektura? I jaka jest rola architekta w budowaniu? Wiedza zdobyta na wydziale dała mi odpowiedź na drugie i trzecie. Pierwsze w zasadzie ciągle jest obecne i borykam się z nim przy każdym temacie. Zawsze jest to pytanie: czy podołam? - zauważył. 

  Medal imienia Profesora Zygmunta Majerskiego ustanowiono w 2005 roku dla uhonorowania osób, które swoją działalnością twórczą, naukową, publicystyczną lub organizacyjną zasłużyły się dla tworzenia bądź promocji architektury i urbanistyki regionu górnośląskiego.

  Wystawa dorobku projektowego prof. Jerzego Witeczka prezentowana jest do 18 października w galerii przy holu Wydziału Architektury PŚl (ul. Akademickiej 7).

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół