• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Archikatedra ma nowego proboszcza

  jj

  dodane 01.08.2015 21:20

  W sobotę ks. Łukasza Gawła do świątyni Chrystusa Króla wprowadził abp Wiktor Skworc.

  Ks. Łukasz Gaweł, dotychczasowy rzecznik metropolity katowickiego, na stanowisku proboszcza katedry zastąpił ks. Andrzej Marcaka.

  W homilii abp. Wiktor Skworc nowemu proboszczowi przedstawił zadania, na jakich powinien opierać swoją posługę. Podkreślił, że jej podstawą powinna być służba. - Jako duszpasterz powinien być obrazem Jezusa Chrystusa, który przyszedł, aby służyć! W takiej postawie przejawia się autentyczność kapłańskiego powołania, wiarygodność i jedyna droga skutecznego oddziaływania - mówił metropolita.

  Obok służby metropolita wymienił gotowość do wyjścia, szukania tych, których w Kościele już nie ma. - Duszpasterstwo statyczne nie wystarcza - trzeba w duchu misyjnym wychodzić naprzeciw, tym bardziej, że katedra jest pierwszym kościołem Katowic i archidiecezji oraz górnośląskiej metropolii. Jest świadkiem historii, jej pomnikiem i punktem odniesienia dla wielu, o czym świadczą liczne tablice upamiętniające wydarzenia i ludzi, którzy dali świadectwo - tłumaczył.

  Abp Skworc wyjaśnił także, że proboszcz powinien być ewangelizatorem podejmującym konkretne działania na płaszczyźnie społecznej i charytatywnej. - Trzeba budować Kościół żywy; wspólnoty parafialne gromadzące się na niedzielnej Eucharystii podejmujące na co dzień postawę służby i ofiary oraz międzyludzkiej solidarności - mówił.

  Metropolita przypomniał, że zadaniem proboszcza jest głoszenie słowa. Jego homilia powinna zaś oparta być na czytaniach i znajomości realiów życia osób, do których przemawia.

  Zachęcał także, by proboszczowie angażowali w liturgię swoich wiernych. - Celebrowanie niedzielnej i każdej innej liturgii z czynnym zaangażowaniem wiernych świeckich - dorosłych i młodzieży - powinno być w katedrze standardem, wszak liturgia w kościele katedralnym powinna być wzorcowa. Nie tylko zgodna z przepisami liturgicznymi, ale nade wszystko z duchem liturgii i jej treścią - przekonywał.

  Na koniec arcybiskup bezpośrednio zwrócił się do nowego proboszcza: - Księże Łukaszu, po prostu prowadź do Jezusa, który jest Chlebem życia i zapewnia: kto do mnie przychodzi, nie będzie łaknął. A kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie. I dbaj o ten kościół, który jest pięknym materialnym znakiem wiary pokoleń Kościoła na Górnym Śląsku. 

  Razem z metropolitą katowickim modlili się bp Marek Szkudło oraz kapłani archidiecezji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • hub381
   05.08.2015 16:17
   Ja tylko w kwestii formalnej,a co z Ks.A.Marcakiem ? Na emeryturę chyba za młody.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół