• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Najstarszy strażak Mysłowic

  Danuta Sowa

  dodane 17.07.2015 14:03

  - Sto lat… plus VAT! - takie życzenia usłyszał stulatek Stanisław Piasta.

  Solenizant - emerytowany plutonowy pożarnictwa - jest najstarszym mysłowickim strażakiem zarówno w państwowej, jak i ochotniczej straży. Pracował tam od 1961 roku prawie 20 lat po ukończeniu specjalistycznych kursów. Na emeryturę przeszedł w lipcu 1981 roku. Urodził się 15 lipca 1915 roku pod Wieluniem. Z zawodu był krawcem.

  Przed wybuchem II wojny światowej, jak wielu, przyjechał na Śląsk w poszukiwaniu pracy. Tu sprowadził też swoją żonę, Annę.

  Jako żołnierz brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Owdowiał w 1956 roku, został sam z czwórką dzieci, pracował w tym czasie w zakładzie krawieckim przy ówczesnej ulicy Bytomskiej w Mysłowicach. Ożenił się ponownie i wspólnie z żoną Marianną wychowali piątkę dzieci.

  Do straży pożarnej przyszedł na stanowisko dyspozytora i przepracował tam do emerytury. Pochodzi z wielodzietnej i długowiecznej rodziny. Ma 5 dzieci: 4 córki i syna, 12 wnucząt, 7 prawnucząt i 2 praprawnucząt. Jest wdowcem.

  Pan Stanisław porusza się na wózku, lubi poczytać gazety, obejrzeć telewizję, choć - jak przyznaje - teraz najbardziej ceni sobie spokój.

  Swoje 100. urodziny świętował 15 lipca. Z tej okazji solenizanta, mysłowiczanina, który przebywa w domu seniora w Katowicach, odwiedziła nie tylko jego najbliższa rodzina, ale również dawni koledzy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Mysłowic, władze miasta: prezydent Edward Lasok i przewodniczący rady miasta Grzegorz Łukaszek oraz przedstawicielka urzędu wojewódzkiego w Katowicach.

  Nie zabrakło życzeń od pracowników domu seniora i od komendanta wojewódzkiego PSP, gen. Marka Rączki. Serdeczne słowa przekazały też Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej - koło w Mysłowicach oraz Kancelaria Rady Ministrów.

  - 200 lat! - wołano wznosząc toast. - Tyle to mi nie życzcie - komentował jubilat.

  Najbardziej ucieszył go chyba przyjazd kolegów strażaków, z którymi mógł powspominać czasy w pracy w Mysłowicach. Pokazał im swój pokój, w którym znalazło się i miejsce na figurkę świętego Floriana. Przypomina mu ona pracę w mysłowickiej straży pożarnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół