• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Historia na każdym kroku

  Adam Śliwa

  dodane 13.06.2015 21:57

  W Chorzowie w ramach dni miasta w sobotę i niedzielę spotkało się rycerstwo z całej Polski z okresu ok. 2000 lat.

  W upalny dzień, gdy żar lał się z nieba, niejeden przecierał oczy ze zdumienia. Może to przewidzenie od słońca? Ale nie. Rytm kroków, dźwięk dud, czy komendy wydawane po łacinie były prawdziwe. Prawdziwy był też pochód historyczny. Po nabożeństwie w parafii św. Antoniego barwny korowód ruszył ulicami miasta. Poza rycerzami i gospodarzami zlotu, czyli Bractwem Rycerskim Bożogrobców maszerowali Słowianie, Celtowie i Wikingowie w prostych szatach, legioniści rzymscy zakuci w hełmy z wielkimi prostokątnymi tarczami, słynna polska husaria, choć tym razem pieszo, bez koni, XVII wieczni artylerzyści oraz żołnierze z I i II wojny światowej.  Nie zabrakło także pań w pięknych sukniach lub prostych szatach oraz dzieci. Przed budynkiem poczty odbyła się inscenizacja nadania zakonowi bożogrobców wsi Chorzów, a symboliczne klucze walczącym rycerzom już do miasta Chorzów przekazał sam prezydent Andrzej Kotala.

  Przemarszowi towarzyszyły różne atrakcje dla widzów, a najlepiej bawiły się dzieci. Aby wszystko dotknąć czy spróbować wystarczyło wybrać się do Chorzowskiego Parku Etnograficznego. Tam wśród drewnianych chat gdakania kur i szczekania psów można było poczuć się jak w wielkim muzeum. Ale nie takim nudnym z kapciami ;) Tu wszystkie eksponaty się ruszały, a kartki nie dotykać nigdy się nie pojawiły. Każdy zwiedzający mógł spróbować sił w strzelaniu z łuku, skosztować średniowiecznych specjałów, dowiedzieć się jak szyto buty postrzelać z karabinu maszynowego czy przymierzyć stalowy hełm. Poza tym grupy rekonstrukcyjne i bractwa przygotowały pokazy pojedynków czy wyszkolenia, choć najgłośniejsza na pewno była artyleria grzmiąca salwami wśród chat i namiotów.  Poza tym tańce, szachy średniowieczne, czy pokazy sokolników. Wśród obozów różnych armii i wieków krążył w swoim białym płaszczu Bożogrobca Adam Lisek, główny organizator całego historycznego zamieszania. 

  Największą atrakcją drugiego dnia zlotu były wielkie średniowieczne bitwy z różnych wieków wzbogacone profesjonalnym komentarzem historyków z Uniwersytetu Śląskiego. Szczęk oręża, parskanie koni, dźwięk pękania drewnianych tarcz i bojowe okrzyki. Nie było tylko jęków rannych. Drobne urazy się zdarzały, jak to na bitwie, ale twardzi rycerze nigdy się nie skarżą.

  Żywa historia potrafi przyciągnąć tłumy i pokazać że historia może być naprawdę ciekawa. Poza tym gdzie można zobaczyć idących jeden obok drugiego bożogrobca w białym płaszczu z czerwonym krzyżem z rzymskim legionistą i wrześniowym żołnierzem?

   

  Organizatorzy:

  Urzd Miasta Chorzów

  Chorzowskie Bractwo Rycerskie Boogrobców

  Patronat naukowy:

  Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. w Katowicach

  Zakład Historii Nowoytnej Uniwersytetu lskiego w Katowicach

  Stowarzyszenie Miłoników Dawnej Broni i Barwy Oddział Górnolski, Katowice

  Program Metropolitalnej Parady i VI Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego oprac.: Adam Lisek – Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców i Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. Katowice

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół