• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Studenci z Jezusem w mieście

  Stanisław Dacy

  dodane 08.06.2015 09:10

  Po zachodzie słońca w niedzielę spod kościoła Przemienienia Pańskiego, przy śpiewach i zapalonych pochodniach, ruszyła pierwsza w Katowicach akademicka procesja Bożego Ciała.

  Pomysł nie jest nowy, bo takie procesje miały już miejsce w Krakowie i we Wrocławiu. Są one związane z dominikańskimi duszpasterstwami akademickimi. W Katowicach głównym organizatorem było DA "Gniazdo", ale w przygotowanie procesji włączyły się również duszpasterstwa z innych parafii.

  A przygotowywać było co. Od zespołu odpowiedzialnego za śpiew począwszy, przez bębny, pochodnie, dziewczyny sypiące kwiaty, na ogromnym kadzidle kończąc. - Pierwsze rozmowy na temat procesji rozpoczęły się kilka miesięcy temu, zaś główne przygotowania i podział obowiązków to kwestia ostatnich dwóch miesięcy - mówi Weronika Dylus, studentka UŚ, koordynatorka przygotowań. - Skupiliśmy się na przygotowaniach, nie myśleliśmy o tym, co możemy spotkać. Zobaczyliśmy, że nasza wiara nie jest przez wszystkich akceptowana i tak jak dziś momentami spotyka się z wyśmianiem.

  - Młodzież bardzo chętnie i z zaangażowaniem podjęła się przygotowania procesji pomimo zbliżającej się sesji. To pokazuje, jakie jest to dla nich ważne. - mówi o. Marcin Barański, opiekun DA "Gniazdo". - Wystarczyło im przedstawić wizję i zaprosić do działania, a pomysły same sypały się jak z rękawa. (…) Młody człowiek jest nastawiony na piękno, szuka go i odkrywa. Robiąc coś pięknego, przybliżali się do największego piękna, do Pana Boga. Dzięki temu młodzieży było łatwo poświęcić tak wiele czasu na przygotowania.

  Procesja przeszła spod kościoła ojców dominikanów, ulicą Mickiewicza, następnie na Rynku weszła na 3 Maja i przez plac Wolności powróciła do kościoła. W drodze procesja, mimo asysty policji, spotkała się z wyśmianiem i wyzwiskami. Jednak z drugiej strony wiele osób, które znajdowały się w pobliżu, dołączało do procesji albo chociaż na chwilę przyklękało w skupieniu.

  Przed procesją odprawiono Mszę świętą, której przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Wziął on także udział w studenckiej procesji Bożego Ciała.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół