• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Ćwiczenia z gościnności

  jj

  dodane 09.03.2015 14:14

  Pierwsze spotkanie przed tegorocznym Metropolitarnym Świętem Rodziny za nami. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Rodzina - gościnny dom".

  - Chcemy świętować, promować rodzinę otwartą na Boga, na człowieka, na gościa, na dziecko, na życie - powiedział abp Wiktor Skworc, patron honorowy wydarzenia. Zaznaczył, że świętowanie będzie ćwiczeniem z gościnności przed ŚDM w 2016 r. kiedy do województwa śląskiego przyjedzie blisko 60 tys. młodych z całego świata. - Będziemy się nad tą gościnnością naszą, śląską, rodzinną zastanawiali w kontekście roku przyszłego - wyjaśniał metropolita katowicki.

  Mówiąc o przygotowaniach Śląska na Światowe Dni Młodzieży, przypomniał ubiegłoroczne spotkanie z przedstawicielami samorządów miast województwa śląskiego w kurii metropolitalnej. Wspomniał także niedawne spotkanie biskupów diecezji: częstochowskiej, sosnowieckiej, gliwickiej, bielsko-żywieckiej oraz katowickiej z marszałkiem województwa, Wojciechem Saługą.

  VIII edycja MŚR, którego inicjatorkami są śp. Krystyna Bochenek oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, odbędzie się od 23 maja do 11 czerwca. Rozpocznie je koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, zakończy - dzień otwarty dla rodzin w wyremontowanej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie. W program wpisują się także m.in. ewangeliczny koncert w Mysłowicach "Bądź jak Jezus" (4 czerwca), Eucharystia w Katowicach ze świętowaniem małżeńskich jubileuszy (archikatedra, 24 maja, godz. 12), sympozja, konferencje, pielgrzymka do Piekar Śl., marsze dla życia. Program będzie można śledzić na: swieto-rodziny.pl.

  Robocze spotkanie przed MŚR odbyło się w Bibliotece Śląskiej. Z Małgorzatą Mańką-Szulik i abp. Wiktorem Skworcem spotkali się przedstawiciele samorządów z województwa śląskiego oraz opolskiego, kurii diecezjalnych, organizacji kościelnych, instytucji kulturalnych.

  - Wszystkie inicjatywy związane z Metropolitalnym Świętem Rodziny na plakacie się nie mieszczą - mówił metropolita, dziękując odpowiedzialnym za poszczególne imprezy i spotkania oraz zapraszając kolejnych do organizacji wydarzenia.

  - Nie chodzi o wielkie świętowanie, chodzi o to, żeby pokazać, jak silna jest rodzina, jak wiele robimy dla rodziny, ale także jak wiele rodzina daje naszej śląskiej ziemi - przekonywała prezydent Zabrza. - Przyszłość Europy idzie przez rodzinę - mówiła, cytując św. Jana Pawła II. - Kiedy nam to mówił, może nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak ważne i jak głębokie są to słowa.

  Pomysł na MŚR zrodził się podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z abp. Damianem Zimoniem do Rzymu, w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. W tym roku świętujemy jego VIII edycję.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół