• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Sugeruje weto

  PAP

  dodane 11.01.2015 14:25

  Europoseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda zaapelował w niedzielę w Szczecinie do prezydenta RP o zawetowanie ustawy dotyczącej restrukturyzacji górnictwa. Zdaniem Dudy, projekt tej ustawy to "likwidacja" polskiego górnictwa.

  "Na Śląsku jest realizowany kolejny plan tzw. restrukturyzacji. To słowo restrukturyzacja jest kłamstwem, dlatego że w rzeczywistości jest to likwidacja" - mówił dziennikarzom Duda przed bramą zlikwidowanej stoczni szczecińskiej.

  "Przez posłów PO został złożony projekt ustawy zmieniający ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Jeżeli przyjrzeć się przepisom tego projektu można powiedzieć krótko, to jest ustawa o likwidacji polskiego górnictwa kamiennego, które rozpoczyna się od czterech kopalń. To tragedia dla Śląska, to tragedia także dla Małopolski" - powiedział.

  Duda apelował, aby prezydent Komorowski zawetował tę ustawę, jeśli zostanie uchwalona. "Aby nie tylko ją zawetował, kiedy zostanie uchwalona przez większość sejmową, bo z całą pewnością tą szybką ścieżką, jaką daje projekt poselski, ona zostanie błyskawicznie uchwalona" - mówił Duda. "Ale żeby z góry zapowiedział, bo tylko taka zapowiedź może spowodować zawahanie ze strony rządu i posłów, że prezydent tej ustawy nie podpisze, że będzie weto, że skieruje ją ponownie do Sejmu, a tam nie znajdzie się większość, która będzie mogła ją powtórnie uchwalić" - dodał.

  Zdaniem Dudy ustawa, którą nazwał "szkodliwą dla polskich interesów strategicznych", nie powinna się znaleźć w polskim systemie prawnym. Duda zapowiedział, że skieruje w tej sprawie list do prezydenta Komorowskiego.

  Kraj potrzebuje odbudowy przemysłu - mówił Duda. "To jest dziś wielki cel dziejowy, bo chodzi o przyszłość następnych pokoleń w Polsce. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie z zagranicy wrócili do Polski, a ci, którzy jeszcze nie wyjechali, żeby tutaj znaleźli pracę" - dodał.

  "Restrukturyzacja w ustach polityków PO oznacza likwidację" - mówił z kolei poseł PiS Joachim Brudziński. Zwracając się do górników Brudziński mówił, żeby ci nie dali się "oszukać" zapowiedziami restrukturyzacji. Tak, jak zrobili to stoczniowcy w Szczecinie wierząc b. premierowi Donaldowi Tuskowi, który zapewniał ich wcześniej o restrukturyzacji przemysłu stoczniowego w mieście. Dziś stoczniowcy są bez pracy - dodał Brudziński.

  Górnicy na Śląsku kontynuują protest przeciwko likwidacji kopalń. W niedzielę zaplanowano rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych na temat planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Krzysiek
   11.01.2015 16:39
   >>do prezydenta RP o zawetowanie ustawy dotyczącej <<

   ten pan jest z koalicji - może zrobi spektakularny ruch, bo już wiedzą jak innym sposobem i tak zniszczyć.

   Pisze to obserwując dotychczasowe jego podpisywanie lub nie jakiś ustaw - i tak zawsze koalicja grywała swoje.
  • Fígiel
   12.01.2015 20:48
   Kopalnie powinny zostać ale dopóki są finansowane przez budżet to trzeba zapomnieć o niektórych przywilejach typu 14 pensja czy Barbórka i gratyfikacje które mogą być wypłacane z zysku . wiele ludzi w Polsce pracuje
   po 12 i więcej godzin i oprócz utraty zdrowia nie mają nic więcej . tym się nikt nie interesuje
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół