• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Apel trzech biskupów w sprawie górnictwa

  jdud /ASI

  dodane 10.01.2015 12:45

  O zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej zaapelowali arcybiskup katowicki oraz biskupi bielsko-żywiecki i gliwicki w związku z aktualną sytuacją w górnictwie.

  Pod apelem wzywającym do modlitwy w tej intencji, który zostanie odczytany w kościołach trzech diecezji w niedzielę 11 stycznia br. podpisali się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz biskup gliwicki Jan Kopiec.

  „Pragniemy wyrazić naszą bliskość i solidarność wobec górników i ich rodzin w dniach, w których tak boleśnie daje o sobie znać trudna sytuacja w górnictwie” – napisali trzej biskupi, wskazując, że jej wyrazem są akcje protestacyjne, podjęte pod ziemią i na powierzchni, w kilku kopalniach na terenie ich diecezji.

  „W poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, wzywamy do wytrwałej i ufnej modlitwy – za wstawiennictwem świętej Barbary – za cały górniczy stan. Prośmy Bożą Opatrzność o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej” – czytamy w apelu. Modlitwa w tej intencji powinna trwać zwłaszcza w czasie Mszy św. i nabożeństw odprawianych w parafiach.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • hawk
   10.01.2015 21:27
   zamykanie kopalń w czasie gdy sprowadzamy kilkanaście milionów ton z zagranicy? Co innego gdyby węgla było za dużo.... Ten program to otwarcie szeroko drzwi dla dostaw węgla z Rosji, Czechów a może niedługo i z Ameryki (Ameryka ma 300 mln ton dobrego węgla na zwałach). Tylko gdzie jest "polska racja stanu"? Przecież mamy swój węgiel (b. dobry!), a za ten z importu choćby nawet był trochę tańszy - musimy płacić! Tyle że z importerami można ubijać interesy, po co więc komu polskie kopalnie i górnicy.Czy ktoś przy tej okazji podał do publicznej wiadomości ile Kompania Węglowa odprowadza rocznie różnego rodzaju podatków do budżetu Państwa? W 2012 zapłaciła do budżetu 4,1 mld zł!!! (trzecia kwota po PKN Orlen i KGHM) Gdy ją dotknął kryzys (górnictwo przeżywa kryzys ogólnoświatowy) to najlepiej ją zlikwidować. Czy ktoś podał ile państwo dopłaca do rolników (do KRUS - 92 mld) którzy płacą grosze a otrzymują kilkakrotnie większe emerytury. Ale o tym się nie mówi, choć to była jedna z odstawowych "obiecanek" Tuska 8 lat temu, bo rozleciała by się koalicja. Jest jeszcze kilka "nacji" do których Państwo permanentnie dopłaca i co? Ale ta proponowana restrukturyzacja to przede wszystkim cios dla całego Śląska. W górnictwie jest wiele patologii o których wie każdy tam pracujący ale jakoś nikt nie ma zamiaru ich wyeliminować, to dziwne...
  • sword
   10.01.2015 22:21
   Dokładnie, teraz jęczą, a wystarczyło zrobić przewrót na wyborach, ale do tego trzeba "niestety" rozumu...

   3 akcje Kopaczówny:

   - kapitulacja w pakiecie energetycznym
   - podtrzymanie importu "tańszego" węgla od ruskich
   - zamkniecie kopalni na śląsku

   Czarno na białym, szach i mat... warwszawka doiła dudki ze Śląska ile się dało, jak się skończyło to kopalnie na odstrzał...

   Ludzie obudźcie się i otwórzcie oczy!
  • Cz
   11.01.2015 09:52
   Dlaczego TW Dąbrowski uzależnił możliwość duchowego wsparcia dla górników przez księży od dyrekcji kopalń?!?

   Gdy powstawała Solidarność, czy któremukolwiek z biskupów przyszłoby do głowy uzależnić wsparcie duchowe stoczniowców od dyrekcji albo od I sekretarza Podstawowej Organizacji Partyjnej? !?

   SKANDAL!!!

  • Alojs
   11.01.2015 10:05
   Piszecie o różnych nieprawdziwych rzeczach dotyczacych górnictwa. Zasadniczym problemem jest bardzo wysokie zatrudnienie i wynikająca z tego bardzo niska wydajność. Także ogromne przywileje kiedyś przyznane ( w czasie koniunktury pogarszają wynik finansowy kopalń. Żaden przedsiębiorca nie będzie kupował droższego węgla jeśli tej samej jakości węgiel kupi z importu. Każdy z nas jako kupujący w sklepie dla siebie tak postępuje, wybierając towar tańszy niż droższy ale polski. Nie uratuje górnictwa ktoś kto nie będzie obniżał zatrudnienia, kosztów i nie zwiększy znacznie wydajności. Prywatna kopalnia może stanowić tutaj wzór. Aby uniknąć nieporozumień - jestem Górnoślązakiem i mam syna pracownika kopalni!!!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół