• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Bp Adam Wodarczyk

  dodane 07.01.2015 09:57

  Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1994 r. w Katowicach. Konsekrowany na biskupa 6 stycznia 2015 r. w Katowicach.

  Bp Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach w rodzinie Henryka i Łucji z d. Cichy. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach i uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie na podstawie pracy z historii Kościoła: „Ks. Franciszek Blachnicki – życie i działalność w latach 1921–1961”.

  Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abp. Damiana Zimonia. Jest kapłanem archidiecezji katowickiej, choć jego parafia macierzysta w roku 1992 weszła w skład diecezji gliwickiej. Jako prezbiter odbył studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat z liturgiki – 1998 r.) oraz stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL (licencjat z teologii pastoralnej – 2000 r.).

  W latach 2000–2001 studiował w Studium Kanonizacyjnym w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie i uzyskał licencję Kongregacji. W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987). Życie i działalność”. Zna język włoski. Adam Wodarczyk od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło–Życie. Tam przeszedł całościową, dogłębną formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym. Obecnie jest moderatorem generalnym ruchu (II kadencja powierzona mu przez KEP).

  Dotychczasowe urzędy i funkcje:

  – 1994–1998 wikariusz parafialny w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, moderator rejonowy Ruchu Światło–Życie i moderator Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło–Życie w Archidiecezji Katowickiej.

  – Od 2001 postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

  – Od 2007 moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

  – W latach 2008–2013 był konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

  – Aktualnie jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP i Krajowej Rady Misyjnej.

  Jego zawołaniem biskupim są słowa „Światło–Życie”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół