• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Anioły na zwyżce

  Przemysław Kucharczak

  dodane 06.01.2015 19:11

  Około 8 tysięcy ludzi przeszło przez Katowice w radosnym Orszaku Trzech Króli.

  W rolę Świętej Rodziny w ustawionej pod Spodkiem stajence wcielili się w tym roku państwo Bartniccy ze swoim najmłodszym z trojga dzieci, 9-miesięcznym Michałkiem. Odgrywające rolę Jezusa dziecko było bardzo grzeczne i wyraźnie zainteresowane światłami na scenie. Z kolei królem Baltazarem reprezentującym Afrykę już po raz drugi był na orszaku czarnoskóry Adeyemi Abe, mieszkaniec Orzesza. Jego rodzina też maszerowała w orszaku.

  Po co aż 8 tysięcy ludzi wychodzi na ulicę i w przebraniach, z wyraźnym zadowoleniem maszeruje na mrozie? – Nie trzeba siedzieć ciągle przed telewizorem, ale można się przebrać, wyjść i świętować z innymi – tłumaczy Magdalena Lebek ze sztabu organizującego orszak. – Dzieciakom to się bardzo podoba. To propozycja dla rodzin, żeby mogły radośnie przeżyć uroczystość Trzech Króli. Chcemy wszystkich zachęcić do takiego nowego świętowania – mówi.

  W katowickim Orszaku szło ok. 8 tys. ludzi   W katowickim Orszaku szło ok. 8 tys. ludzi Henryk Przondziono /Foto Gość W tym roku hasła, które wykrzykiwały orszaki każdego z trzech królów, zwracały uwagę na wartość postaw jak wdzięczność i pokora. – Być wdzięcznym spróbuję, dziś mówię dziękuję! – skandowali mali rycerze i dwórki króla Melchiora, reprezentującego Azję. Szli ubrani na zielono. – Pokorę dziś głoszę, umiem mówić proszę! – odkrzykiwali im ubrani na niebiesko towarzysze czarnoskórego króla Baltazara.

  Wśród maszerujących byli dwaj nowi, pomocniczy biskupi katowiccy, Marek Szkudło i Adam Wodarczyk, którzy otrzymali święcenia w katowickiej katedrze dosłownie kilkadziesiąt minut wcześniej. Przed wymarszem uczestników orszaku pobłogosławił arcybiskup Wiktor Skworc. – Idźcie razem z Jezusem. Mówcie o nim wszystkim, których napotkacie po drodze – powiedział.

  Maszerujący ze zdziwieniem zadziewali głowy na anioły, które przy trasie wołały do nich przez megafony z ze zwyżki dźwigu i balkonu. – Nie traćcie ducha, droga niedaleka! Idźcie do Betlejem, Jezus na was czeka!” – niosło się z góry. Uczestnicy orszaku oglądali też sceny jasełkowe i słuchali kolęd. Pod Pomnikiem Powstań Śląskich obejrzeli dynamiczny spektakl z tańcem, ogniem i kolorowymi płachtami, przedstawiający walkę zwycięskie starcie aniołów z diabłami. Orszak zakończyło kolędowanie pod „Spodkiem”.

   

  6 grudnia 2015 r., Orszak Trzech Króli rusza spod katowickiej katedry   6 grudnia 2015 r., Orszak Trzech Króli rusza spod katowickiej katedry Przemysław Kucharczak /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół