• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Napisane dla Stwórcy wszystkiego

  Mateusz Prendota

  dodane 11.12.2014 16:10

  Od czerwca do grudnia 2014 roku w 11 miastach w całym kraju melomani uczestniczyli w cyklu koncertów "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.

  Pomysł na muzyczne spotkania z polskimi pieśniami kościelnymi w opracowaniu Mistrza Góreckiego powstał w 2013 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Passionart oraz dyrektora artystycznego przedsięwzięcia - Włodzimierza Siedlika.

  Po światowej premierze fonograficznej i prawykonaniu napisanych w 1986 roku 20 pieśni kościelnych, przyszedł czas na zapoznanie z chorałem polskim ogólnopolskiej publiczności.

  Upowszechnianie tej niezwykłej twórczości wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało organizatorom dotację w ramach Programu Wydarzenie Artystyczne, priorytet: muzyka.

  Dzięki wsparciu Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Polskiej Federacji Pueri Cantores, Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJP2 w Krakowie oraz kilkunastu innych organizacji i instytucji, te wyjątkowe koncerty zostały wykonane w Szczecinie, Krakowie, Szczawnicy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Legnicy, Jeleniej Górze, Rzeszowie, Parczewie, Częstochowie, Poznaniu i Katowicach.

  Jak pisze prof. Teresa Małecka, pieśni kościelne w opracowaniu H.M. Góreckiego stanowią świadectwo czasu i miejsca - trudnych lat osiemdziesiątych w Polsce. To był czas, kiedy kompozytor wycofał się z głównego nurtu muzyki i skierował się ku zadumie modlitewnej polskich pieśni kościelnych.

  W muzycznych opracowaniach utworów interesująca jest relacja, jaka zachodzi między tym, co oryginalne, źródłowe, a tym co właściwe jest stylowi kompozytora.

  O silnym związku wersji Góreckiego z oryginałem decyduje przede wszystkim melodyka, metro-rytmika i kształt formalny, natomiast piękno indywidualnego stylu kompozytora najsilniej przejawia się w specyficznej, charakterystycznej harmonii i fakturze chóralnej.

  Pieśni kościelne ze względu na cechy stylu kompozytorskiego (język dźwiękowy, harmonia, faktura, typ narracji), jak i na przewagę tematyki maryjnej, wpisują się w ogólny obraz twórczości kompozytora, dla którego muzyka była "rezultatem religijnej koncentracji i medytacji". Górecki mawiał: "Widzieć Stwórcę wszystkiego - i dla niego pisać".

  Słuchacze cyklu mogli poddać się tej religijnej kontemplacji dzięki wspaniałemu wykonaniu utworów przez Górecki Chamber Choir pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. Wybitny chórmistrz i prawykonawca niemal wszystkich kompozycji chóralnych kompozytora zaprosił do współpracy znakomitych śpiewaków na co dzień związanych z najlepszymi krakowskimi chórami.

  Artyści zostali dobrani pod względem predyspozycji głosowych i interpretacyjnych do specyfiki wykonawczej muzyki chóralnej Góreckiego oraz polskiej twórczości współczesnej.

  Zespół charakteryzuje doskonałe brzmienie, energia wykonawcza i zrozumienie dyrygenta oraz plastyczność i świadomość w interpretacji.

  Wymienione przymioty spotkały się z uznaniem melomanów i krytyków muzycznych już w 2013 roku, kiedy to wydana przez firmę DUX płyta z materiałem prezentowanym w ramach koncertów została nominowana do nagrody Fryderyka. Można jej było także posłuchać na antenie Radia BBC i Polskiego Radia.

  Ostatni z koncertów, zorganizowany w Katowicach dzień po rocznicy urodzin kompozytora, a w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia NMP, w kościele pod tym wezwaniem, swoją obecnością zaszczyciła małżonka twórcy - Jadwiga Górecka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół