• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Szramek poszedł w dobre ręce

  jj

  dodane 08.12.2014 21:14

  Laureatkami Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka są założycielki pierwszego na Śląsku domowego hospicjum. To dr Maria Gross i Teresa Trzeciak.

  Nagrodę "w dowód ogromnego szacunku i szczerego podziękowania za umożliwienie humanitarnych warunków godnego peregrynowania ad caelestem Patriam" przyznała kapituła w składzie: ks. dr Andrzej Suchoń, prof. Grażyna Szewczyk, prof. Julian Gembalski, prof. Jan Malicki, prof. Józef Śliwiok, ks. dr Stanisław Puchała, Józef Buszman, Jerzy Dolinkiewicz oraz Andrzej Dawidowski.

  Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Odpustowej Mszy św. przewodniczył abp senior Damian Zimoń. On także wręczył laureatkom wyróżnienia.

  Dr Maria Gross przyjmuje nagrodę z rąk abp. seniora Damiana Zimonia   Dr Maria Gross przyjmuje nagrodę z rąk abp. seniora Damiana Zimonia Joanna Juroszek /Foto Gość Maria Gross i Teresa Trzeciak to wieloletnie opiekunki Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach, towarzyszące osobom terminalnie chorym. Pierwsza z nich to anestezjolog. Jako lekarz umierającym na nowotwory towarzyszy już od 27 lat. Druga przygodę jako wolontariusz niemedyczny zakończyła w 2008 r. Była również koordynatorką wszystkich działań hospicjum oraz jego prezesem.

  - To przede wszystkim zaangażowaniu tych dwóch osób, zdolnych do stworzenia wokół siebie zespołu ludzi dobrej woli, zawdzięczamy powstanie w Katowicach trzeciego w Polsce po Gdańsku i Poznaniu, a pierwszego w Polsce południowej hospicjum domowego obejmującego opieką osoby dotknięte chorobą nowotworową w stanie terminalnym oraz ich rodziny - tłumaczył ks. Stanisław Puchała, wygłaszając laudację.

  Nagroda im. Błogosławionego ks. Emila Szramka przyznawana jest od 2009 r. osobie odznaczającej się znaczącą działalnością na rzecz dzisiejszych Katowic w dziedzinach bliskich błogosławionemu. Chodzi o działalność charytatywną, edukację, integrację społeczną, ekumenizm, biblioznawstwo, sztukę, piśmiennictwo, muzykę.

  W ubiegłych latach nagrodę otrzymali m.in. abp Damian Zimoń, śp. bp Tadeusz Szurman oraz Teresa i Eugeniusz Maliccy.

  Więcej o tegorocznych laureatkach można przeczytać w najnowszym "Gościu Katowickim" (nr 50/2014).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół