• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Kod genetyczny świętości

  Aleksandra Pietryga

  dodane 12.10.2014 14:10

  Dlaczego mamy być święci? Bo Bóg jest święty. Jeżeli jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to mamy w sobie Jego DNA. Bóg stworzył nas świętymi i tacy mamy do Niego wrócić.

  XIV Dzień Papieski organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w Katowicach przy parafii Mariackiej   XIV Dzień Papieski organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w Katowicach przy parafii Mariackiej Aleksandra Pietryga /Foto Gość

  Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II, a także w intencji Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jej członków i stypendystów została odprawiona w kościele Mariackim w Katowicach. Mszy przewodniczył proboszcz ks. Andrzej Suchoń, a homilię wygłosił ks. Robert Kaczmarek, odpowiedzialny za Dzieło Nowego Tysiąclecia w archidiecezji.

  Nawiązując do hasła XIV Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie", przypomniał list apostolski ojca świętego Novo Millennio Ineunte napisany na zakończenie wielkiego jubileuszu roku 2000.

  - W tym liście papież zawarł cały program dla Kościoła - tłumaczy ks. Kaczmarek. - Świętość, do której powołany jest każdy człowiek, papież ogniskuje wokół trzech spraw. Dlaczego mamy być święci? Bo Bóg jest święty. Jeżeli jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to mamy zapisany w sobie kod genetyczny świętości. Jeżeli Bóg stworzył nas świętymi, to tacy mamy do Niego wrócić.

  Papież przypominał też, że wezwanie do świętości wynika z tego, że jesteśmy Kościołem i wyznajemy, że wierzymy w święty Kościół.

  - Kościół jest święty, bo wpatruje się w oblicze Chrystusa - wyjaśnia ks. Kaczmarek. - Tu nie chodzi o naszą osobistą doskonałość, ale o o kontemplowanie Świętego Boga, który nadaje nam świętość.

  Trzecim argumentem za świętością jest odpowiedź każdego chrześcijanina podczas przyjęcia sakramentu Chrztu. - Kiedy udzielający Chrztu pyta: Czy chcesz przyjąć Chrzest - w naszym przypadku pytał o to najczęściej naszych rodziców - to właściwie pytał: Czy chcesz być święty? Skoro jesteśmy ochrzczeni, mamy łaskę bycia świętymi, ten dar, ale i zadanie, które z chrztu wynika. Tym zadaniem jest świętość.

  A jak to osiągnąć? - Na to pytanie papież daje prostą odpowiedź: Prowadźcie zwyczajne życie według nadzwyczajnej miary - mówi ks. Kaczmarek. - Inaczej mówiąc: wysoko mierzcie! Można tu usłyszeć echo słów świętej Teresy od Dzieciątka Jezus: "Świętość, to uczynienie Boga wielkim w swoim małym, zwyczajnym życiu".

  Po Mszy na ulicy Mariackiej stypendyści zorganizowali happening pod nazwą "Święci Świętego".

  Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 2000 roku prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne zdolnej młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej dorocznie w trakcie Dnia Papieskiego. Pomoc skierowana jest przede wszystkim dla uczniów szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych.

  Dzień Papieski jest organizowany przez powołaną przez episkopat Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia co roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. W tym roku obchodzony jest po raz pierwszy kanonizacji Jana Pawła II. Jednym z elementów tego dnia jest jego wymiar charytatywny. Dlatego przy kościołach zbierane są datki na stypendia edukacyjne. Z tej pomocy ma skorzystać ok. 2500 osób. W zbiórce bierze udział 100 tys. wolontariuszy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół