• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Otwarta opcja niemiecka?

  Jacek Dziedzina

  dodane 07.10.2014 14:10

  Mam proste pytanie do Ruchu Autonomii Śląska: dlaczego w wyborach samorządowych mniejszość niemiecka nawołuje do oddania głosów na kandydatów RAŚ?

  „Dziennik Zachodni” donosi o porozumieniu autonomistów i mniejszości niemieckiej przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Konkrety: Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców z siedzibą w Raciborzu oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość Dietmara Brehmera nie wystawią swojej listy. „Naszych wyborców chcemy zachęcić do głosowania na Ruch Autonomii Śląska. Liczymy, że przejdą one na RAŚ, a my dzięki temu wspólnie zrealizujemy własne cele jak np. zorganizowanie w Katowicach liceum ogólnokształcącego z wykładowym niemieckim oraz przedszkola. Chcemy też powołania Domu Kultury Niemieckiej w Katowicach” – deklaruje Brehmer.

  Porozumienie, ma się rozumieć, cieszy RAŚ, ale czy na pewno cieszy Ślązaków? Nie ma miesiąca, żeby ktoś ze znajomych, zarówno „stond”, jak i „z Polski” nie dzwonił, nie pisał ciągle z tym samym pytaniem: co wy z tym RAŚ-iem na Śląsku wyprawiacie? No więc odpowiadam ciągle cierpliwie (zwłaszcza tym „z Polski”, bo Ślązacy dobrze o tym wiedzą), że RAŚ to nie cały Śląsk. Przeciwnie, to dość marginalna, choć głośna i aktywna grupa osób, która w ciągu ostatnich lat zagospodarowała, niestety, dyskusję o Śląsku i śląskości. Efekt jest taki, że na zewnątrz cały Śląsk postrzegany jest przez pryzmat działalności RAŚ.

  Kiedyś pewien polityk pozwolił sobie na sformułowanie „ukryta opcja niemiecka” w odniesieniu do różnych działań zmierzających do poluzowania więzów z resztą Polski. Niektóre mikrofony (dawniej: dziennikarze) przerobiły tę wypowiedź tak, żeby wyszło, że to wszyscy Ślązacy są ową „ukrytą opcją”. Nie, chodziło o jedną, bardzo aktywną grupę. Teraz, w obliczu dealu RAŚ z mniejszością niemiecką, warto może postawić mocniejsze pytanie, czy nie powinniśmy mówić raczej o „otwartej opcji niemieckiej”? Żeby było jasne: niech sobie mniejszość – każda, także niemiecka – korzysta ze swoich praw i przywilejów, ubiega się o należne jej miejsca w samorządzie. Mam tylko proste pytanie: co w koalicji z mniejszością narodową robi organizacja, która oficjalnie odżegnuje się od „proniemieckich” sympatii?

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Adam2
   09.10.2014 21:53
   Czy to prawda, że MN i RAŚ zmierzają do oderwania Śląska , i nie tylko,od Polski?

   Czy zapomnieliśmy już co nam wszystkim przynosła II WŚ?
   To samo toczy się teraz obok nas i trochę dalej.Ale ile trzeba, aby dotarła również do Polski.

   "Narody łaknące krwi" znów zawarły jawne i niejawne traktaty i układy, odbudowały swoje potęgi.

   Sądzicie,że jesteście bezpieczni?Tak samo myśleli ludzie w 1939 roku.Bestialstwo wojny dotyka wszystkich.Architektów wojen również.
  • ad vocem
   09.10.2014 22:05


   Szanowna Redakcjo,

   Publicysta "Gościa Niedzielnego", pan Jacek Dziedzina, napisał w swym felietonie: "Mam proste pytanie do Ruchu Autonomii Śląska: dlaczego w wyborach samorządowych mniejszość niemiecka nawołuje do oddania głosów na kandydatów RAŚ?".

   Z przyjemnością zaspokoję ciekawość Pana Redaktora. Ruch Autonomii Śląska wziął sobie głęboko do serca słowa Wojciecha Korfantego wypowiedziane w 1922 roku: "Wierna swym tradycjom wolnościowym Polsko, przyjmij wszystkich tej ziemi mieszkańców dobrej woli jako dzieci swoje, przyjmij ich bez względu na różnice języka i wiary, i daj świadectwo wielkie prawdzie, że w nowoczesnym państwie dla wszystkich wyznań i języków jest miejsce pokojowej i twórczej pracy dla dobra ludzkości".

   Jesteśmy także wierni przesłaniu wielu śląskich kapłanów, którzy w okresie międzywojnia sprawowali swą posługę wobec wiernych zarówno polskiego jak i niemieckiego czy po prostu śląskiego ducha. Nie czyniąc między nimi różnicy i w różnorodności kulturowej Górnego Śląska postrzegając wielką wartość.

   Od lat Ruch Autonomii Śląska głosi podobną pochwałę różnorodności i potrzebę wyzbycia się nacjonalistycznych uprzedzeń, tak by nasz region mógł na powrót stać się miejscem spotkania różnych języków, narodów i grup etnicznych. Cieszymy się, że tą postawą zasłużyliśmy na zaufanie przedstawicieli innych działających na Górnym Śląsku stowarzyszeń, w tym dwóch organizacji mniejszości niemieckiej.

   Z poważaniem

   Jerzy Gorzelik
   doceń 16
  • sceptyk
   10.10.2014 13:23
   Przy tym co się dzieje w III RP dla osób przez wieki wychowanych w poszanowaniu prawa i dobrych obyczajów III RP jawi się jako FOLWARK ZWIERZĘCY ORWELLA przy czym słowo zwierżecy jest obraza dla zwierząt i powinno być zastapione rosyjkim słowem które nie ma odpowiednika w języku polski Swałocz

   III RP jest folwarkiem Swołoczy
  • Jerzyk
   10.10.2014 21:39
   Panie Jacku Dziedzina, widać wyznaje pan zasadę,

   - Gdzie trzech Polaków, tam pięć partii.

   Jeden z drugim przeciw trzeciemu. Trzeci z pierwszym, przeciw drugiemu. Drugi z trzecim przeciw pierwszemu. Każdy z osobna przeciw innym.

   Boli pana jak ludzie próbują zrobić coś razem.

   - Ciekawe, czy się pan z tego spowiada?

   - Bóg jest miłością, Bóg łączy ludzi.
   - Jezus Chrystus, Syn Matki Bożej Częstochowskiej, umarł także za Ślązaków i Niemców.
   doceń 11
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół