• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Tylko dla dorosłych

  Magdalena Kielnar

  dodane 15.09.2014 12:57

  Od niedzieli ruszyły zapisy na pierwszy rok wykładów Dominikańskiej Szkoły Teologii w Katowicach.

  Oferta szkoły jest kierowana do osób dorosłych. – To niezagospodarowana nisza intelektualna w kościele – mówi dominikanin o. Piotr Ciuba, jeden z koordynatorów akcji w Katowicach.  – Inspiracją dla mnie była myśl ks. Blachnickiego: "Jacy dorośli, takie dzieci", należy się skupić na formacji dorosłych, nie zaniedbywać ich, dzięki temu młodzież i dzieci będą ukształtowane – dodaje.  Zwraca uwagę, że obecnie tendencje są odwrotne: kładzie się nacisk na formowanie dzieci i młodzieży, a zapomina się o dorosłych.

  Do udziału w wykładach zaproszone są głównie osoby świeckie, ale jest to propozycja również dla sióstr zakonnych, kleryków, czy osób na co dzień bardziej zaangażowanych w życie Kościoła: katechetów, animatorów wspólnot. Zapisy potrwają do 20 października, bądź do wyczerpania limitu miejsc, których jest 60.

  Zgłoszenia można dokonać bezpośrednio w parafii Przemienienia Pańskiego, lub na stronie internetowej poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy.

  Na ten rok zaplanowane są dwa wykłady. Pierwszy z nich będzie z dziedziny patrologii "Narodziny Chrześcijaństwa. W co wierzyli pierwsi chrześcijanie?". Poprowadzi go o. dr Damian Mrugalski OP. Drugi wykład będzie wskazówką i zachętą do samodzielnej lektury Pisma Świętego "Jak czytać Pismo Święte? Ogólny wstęp do ksiąg biblijnych". Prelegentem będzie dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL.

  Katowicki klasztor to czwarte miejsce w Polsce, w którym powstaje projekt. Pierwsza tego typu szkoła powstała w Warszawie. Ze względu na początki, pierwszy rok będzie czasem na sprecyzowanie zapotrzebowań, jakie pojawią się na Śląsku. Zarówno tych przyziemnych związanych z wynajmowaniem pomieszczeń na wykłady, jak i tych duchowych: ilość chętnych na zajęcia oraz zainteresowanie tematyką.

  Doświadczenie dominikanów z Krakowa pokazuje, że zapotrzebowanie jest naprawdę duże. Wśród słuchaczy są ludzie, którzy formują się już od kilku lat, co oznacza, że przechodzą kolejne etapy nauczania. Pragnienie zgłębiania zagadnień z zakresu teologii i filozofii stało się dla nich kluczem do zrozumienia własnej wiary.

  Ci, którzy ukończą pierwszy rok, dostaną świadectwo zakończenia kursu z możliwością jego kontynuacji na drugim roku. W planach są już kolejne lata szkoły z dużo szerszą ofertą zajęć. Całkowity koszt zajęć jest finansowany przez klasztor, ofiara od słuchaczy ma jedynie wspomóc wydatki na ten cel.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół