• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Biegną do księdza Popiełuszki

  jj

  dodane 13.09.2014 09:45

  Przed nimi 320 km i 2 dni biegu w sztafecie. Doświadczeni już biegacze oraz podopieczni Caritasu z Knurowa ruszyli w sobotę spod pomnika górników zamordowanych na "Wujku" do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

  To już 9. edycja "Biegu Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego". W ten sposób chcą uczcić pamięć o ofiarach grudnia 1981 r. i o męczeńskiej śmierci w październiku 1984 r. kapelana "Solidarności".- Biegniemy 13 i 14 września. To nie jest przypadkowa data, w Warszawie jesteśmy w dniu urodzin ks. Popiełuszki - tłumaczy Marian Gruszka, organizator biegu.

  Biegną członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, górnicy kopalni "Wujek" i "Knurów", reprezentacja katowickiego IPN, uczniowie II LO im. rot. Witolda Pileckiego w Mikołowie.

  - W ciągu tych dwóch dni przebiegnę ok. 60 km, przed startem systematycznie trenowałem, już od kilku miesięcy. Mam 54 lata, pamiętam czasy stanu wojennego. Nie chcemy, żeby młodzi zapomnieli o tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność - mówi Czesław Kostrzak, górnik z kopalni "Knurów", który w biegu uczestniczy już 7. raz.

  Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a później przeszli pod Pomnik Poległych Górników KWK "Wujek", skąd rozpoczął się ich bieg.

  Pielgrzymka odbywa się na zasadzie sztafety, każdy biegnie po 5 km, następnie jest zmiana. Odcinek od Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pielgrzymi pobiegną zwartą grupą.

  Na pierwszym odcinku trasy uczestnikom sztafety towarzyszą uczniowie Miejskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Knurowie. - Do biegu zachęcił nas nauczyciel z wychowania fizycznego. Od czasu do czasu sobie biegaliśmy, ćwiczyliśmy, tak się przygotowywaliśmy. Mimo że dziś się nie wyspaliśmy, kondycję mamy bardzo dobrą. Biegniemy tylko jeden odcinek od 3 do 5 km - mówili nam Kacper i Patryk, uczniowie gimnazjum.

  Sztafeta pierwszego dnia mijać będzie Katowice, Siemianowice, Będzin, Myszków, Żarki, Lelów, Koniecpol, Włoszczowa, Łopuszno i Sielpię Wielką. W drugim dniu pobiegnie przez Sielpię Wielką, Końskie, Drzewicę, Odrzywół, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnicę, Janki i Warszawę. 

  Na miejscu planowana jest modlitwa przy grobie kapelana "Solidarności", Msza św. o godz. 18 oraz zakończenie pielgrzymki w domu pielgrzyma "Amicius".

  W Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek w 25-lecie wolności można oglądać również wystawę poświęconą bł. ks. Popiełuszce.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół