• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Kapelonek z Halemby

  dodane 06.09.2014 00:00

  Ks. January przez 40 lat był misjonarzem w Afryce; najpierw w Zambii, a następnie w Zimbabwe. Zawsze pamiętał, by odwiedzić swoich przyjaciół i parafię.

  Napisali do nas Czytelnicy, pani Justyna i pan Eugeniusz:

  Tradycją się stało, że wszystkie okrągłe rocznice urodzin czy święceń kapłańskich ksiądz January Liberski świętuje w gronie halembskich przyjaciół i znajomych oraz członków i sympatyków Koła Misyjnego. Od ponad pięćdziesięciu lat jest bowiem wiernym przyjacielem parafian Matki Bożej Różańcowej w Halembie, w której w latach 1963-65, jak sam o sobie mówi, był kapelonkym.

  Ksiądz January przez 40 lat był misjonarzem w Afryce; najpierw w Zambii, a następnie w Zimbabwe. Przez te lata utrzymywał stały kontakt listowy nie tylko z proboszczami halembskiej parafii, najpierw z księdzem proboszczem Józefem Garusem, a potem z księdzem proboszczem Alojzym Brzeziną, ale także z licznymi parafianami i swoimi byłymi uczniami. W czasie urlopu w Polsce zawsze pamiętał, by odwiedzić  swoich przyjaciół i parafię. Przybliżał wtedy wiernym odległy, a nieznany kontynent, tamtejsze życie, tradycje i zwyczaje ludzi, wśród których przyszło Mu żyć i głosić Słowo Boże.

  Pogoda ducha, radość, uśmiech i życzliwość zjednywały Księdzu Januaremu serca wszystkich Halembian, dlatego było rzeczą oczywistą, że w parafialnym kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej kilkakrotnie wspólnie  wyśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum Laudamus z okazji 25- i 50-lecia święceń kapłańskich Księdza oraz 75-lecia Jego urodzin.

  W bieżącym roku w niedzielę, dnia 31 sierpnia dane nam było, wspólnie z Parafialnym Chórem AVE, wyśpiewać przed obrazem Królowej Różańca Świętego dziękczynienie za 80 lat życia naszego Przyjaciela i Misjonarza Januarego słowami pieśni: Niech Cię Bóg błogosławi co dnia, Niechaj w swojej opiece Cię ma. Jego łaska niech trwa, Niech Cię chroni od zła. Żyj w radości, miłości i pokoju.

  Uroczysta Msza św. odprawiona w koncelebrze z księdzem proboszczem Bernardem Drozdem, z udziałem delegacji, pocztów sztandarowych oraz chóru AVE, ubogaciły piękną uroczystość. Kazanie wygłosił sam Czcigodny Jubilat w oparciu o Adhortację Apostolską Papieża Franciszka „Radość Ewangelii, wsparte  własnymi wspomnieniami.  Na zakończenie Mszy św. radosne Ciebie Boże Wielbimy, razem z Jubilatem wyśpiewali nie tylko parafianie halembscy, lecz również byli uczniowie, obecni i byli ministranci, ale także przyjaciele  z ościennych parafii oraz z Knurowa, Katowic i Bytkowa. Ich szczere życzenia i kwiaty były wyrazem przyjaźni i radości.

  Po Mszy św. odbyło się urodzinowe świętowanie w salce parafialnej przy tradycyjnym kołaczu i kawie. Były wspomnienia Księdza Januarego, przerywane wspólnymi pieśniami przy akompaniamencie organisty Andrzeja, który jak zawsze komentował wypowiedzi Czcigodnego Gościa wicami. Każdy z obecnych powtarzał, że uśmiech i Boża radość, jaka bije z postaci księdza Januarego, jest tym magnesem, który przyciąga do Niego ludzi starszych, jak i młodych, i daje Mu mimo osiągniętego wieku odczucie młodzieńczego wigoru. Nadal jest też gotowy do posługi kapłańskiej i chętnie śpieszy z kapłańską pomocą do zaprzyjaźnionych parafii. 

  Kończymy życzeniami. Księże January. Niech Cię Bóg obdarzy dobrym zdrowiem i siłą na dalsze lata życia i posługiwania kapłańskiego, a Maryja, nasza Patronka, wyprasza potrzebne łaski i otacza swoją przemożną opieką! Szczęść Boże.

  Justyna i Eugeniusz

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół