• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Alicja Knast dyrektorem połączonych muzeów

  jj /PAP

  dodane 23.07.2014 07:47

  Od środy kieruje Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dyrektorem będzie przez kolejnych 7 lat.

  Dotychczasowy dyrektor obu muzeów - Dominik Abłamowicz - został odwołany z obu funkcji. Odwołanie to ma związek  z niedawno wybudowaną nową siedzibą Muzeum Śląskiego, która powstała na terenie dawnej kopalni "Katowice".

  D. Abłamowicz dyrektorem obu placówek był od sierpnia 2013 r. W tym czasie miał doprowadzić do otwarcia muzeum, ale - jak pod koniec czerwca tłumaczył Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego - "popadł w niemoc, jeśli chodzi o planowanie", "nie przedstawił programu funkcjonowania muzeum w nowym miejscu ani koncepcji funkcjonowania tej placówki na bazie potencjału tych dwóch instytucji muzealnych".

  Wówczas poinformowano o kandydaturze Alicji Knast, znanej z kierowania dużymi projektami muzealnymi. Pracowała jako kurator-manager stałej ekspozycji w Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie, była też dyrektorem generalnym wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

  Alicja Knast   Alicja Knast Joanna Juroszek /Foto Gość A. Knast ukończyła muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała na stanowisku adiunkta w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wykładała w London Metropolitan University, była pracownikiem naukowym University of Plymouth oraz stypendystką Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Była odpowiedzialna za rozwój Muzeum Fryderyka Chopina oraz za utworzenie nowej instytucji kulturalnej w ramach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

  Od 1 grudnia 2011 r. była pełnomocnikiem ds. wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Od 2 lutego 2012 r. pełniła funkcję dyrektora generalnego wystawy głównej.

  Nowa dyrektor jest członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów - International Council of Museums (ICOM) oraz Międzynarodowego Komitetu Muzeów i Kolekcji Instrumentów Muzycznych (ICOM-CIMCIM).

  Otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego planowane jest na maj, czerwiec 2015 r.

  Zobacz także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół