• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • 15 lat katowickiej Szkoły Policji

  jj

  dodane 19.07.2014 14:30

  Jest jedną z pięciu tego typu placówek w Polsce. Ma ok. 40 tys. absolwentów, pełniących służbę w całym kraju. Rocznie szkoli ok. 4 tys. słuchaczy.

  Uroczystości na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach połączone zostały z obchodami Święta Policji. W tym roku także Policja w Polsce obchodzi 95-lecie istnienia.

  Obchody rozpoczęły się Mszą św. w archikatedrze Chrystusa Króla sprawowaną pod przewodnictwem wikariusza generalnego, ks. Grzegorza Olszowskiego. W czasie homilii, ks. Olszowski, dziękując Policji za jej służbę, przypomniał wartość uniwersalnego dobra. – Trzeba człowieka bronić przed złem, bo ono jest największym niebezpieczeństwem. Jest chorobą duszy – wyjaśniał.

   Wikariusz generalny zachęcił także przedstawicieli służb, by nie bali się swojej pracy zawierzyć Chrystusowi, zaufać Jemu bardziej niż ludziom i modlić się o Ducha Świętego, by w świecie relatywizmu pomógł im odróżnić dobro od zła.

  Po Eucharystii nastąpił przemarsz na Plac Sejmu Śląskiego, gdzie obyła się druga część uroczystości (obchody rocznicowe oraz przyznanie odznak, wyróżnień i nominacji na wyższe stanowiska). Przedstawiciele Szkoły Policji złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą 1,8 tys. śląskich policjantów zabitych przez sowieckie NKWD w 1940 r. w Ostaszkowie.

  W obchodach uczestniczyli m.in. zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Kaleta oraz przedstawiciele władz miasta i województwa. Uroczystość uświetniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  Po zakończeniu części oficjalnej odbywały się pokazy wyposażenia służb mundurowych, prezentacje na symulatorach zderzeń i dachowania oraz konkursy i zabawy dla dzieci. Przygotowano także poczęstunek policyjną grochówką.

  Szkoła Policji w Katowicach mieści się przy ul. Gen. Jankego w Katowicach-Piotrowicach, powstała w lutym 1999 r. Przede wszystkim kształci policjantów pionu prewencji, pełniących służbę w specyficznych warunkach dużych aglomeracji miejskich.

  Specjalizuje się m.in. w dziedzinach: służby kryminalnej, prawa, bezpieczeństwa publicznego, służby na drogach, patroli, zasad udzielania pierwszej pomocy, techniki strzeleckiej czy etyki zawodowej. Oprócz szkoleń nowo przyjętych policjantów, prowadzi także kursy specjalizujące.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół