• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Rodziny u Matki

  xpł

  dodane 11.05.2014 13:05

  Rodziny z archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej wspólnie pielgrzymowały do Piekar Śl.

  Pierwszej Pielgrzymce ​Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej do Piekar Śl. towarzyszyło hasło: "Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, miej w opiece śląskie rodziny". Po rozpoczęciu konferencję "Czy moja rodzina może być święta?" wygłosili dr Mariola Kozubek i dr Marek Wójtowicz, wykładowcy  Zakładu Nauk o Rodzinie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W tym czasie dzieci znajdowały się pod opieką nauczycieli i wolontariuszy Zespołu Szkół Katolickich w Piekarach Śl.

  M.Wójtowicz zwrócił uwagę na rolę relacji osobowych w rodzinie. Przypomniał, jaka jest ich hierarchia - najpierw relacja małżonków z Bogiem, potem do siebie nawzajem, dalej do dzieci i wreszcie na końcu relacja do własnych rodziców, rodzeństwa, krewnych i znajomych. Wykładowca podzielił się z obecnymi na sali mężczyznami dobrą radą dla wszystkich mężów, aby rozpieszczali swoje żony, a nie dzieci. M. Kozubek przypomniała rodzinom, że wzorem osobowym dla nich jest Maryja.

  W samo południe uczestnicy pielgrzymki modlili sie podczas Mszy św. w bazylice przed obrazem MB Piekarskiej. Homilię wygłosił ks. dr Marian Wandrasz, który jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w katowickiej kurii. Oprawę muzyczną zapewnił chór młodzieżowy "Resonans con tutti" z Zabrza. Po Eucharystii i słodkim poczęstunku śląskim "kołoczem" w sali konferencyjnej wystąpił młodzieżowy zespół muzyczny "Akatyst" z parafii pw. Św. Rodziny w Piekarach Śl. Modlitwa rozesłania w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na kalwaryjskim wzgórzu zakończyła I Archidiecezjalną Pielgrzymkę Rodzin do Piekar Śl. Następna będzie w przyszłym roku.

  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej  działa od 1990 r. i powstało jako drugie w Polsce. Obecnie liczy ok. 600 członków skupionych w 28 kołach parafialnych. Działają one w konkretnym środowisku i są uwrażliwione na potrzeby i problemy jego rodzin. Do zadań stowarzyszenia należą między innymi: troska o zachowanie i właściwy rozwój życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, szeroko rozumiana troska o małżeństwa i rodziny, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, podejmowanie inicjatyw politycznych, społecznych i gospodarczych mających wszechstronnie pomagać rodzinie. Stowarzyszenie powołało i prowadzi 10 szkół katolickich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół