Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ciemna Jutrznia

W niektórych parafiach archidiecezji kultywuje się tę piękną wielkopiątkową i wielkosobotnią liturgię godzin.

Choć Wielki Piątek jest w Polsce dniem roboczym, w wielu kościołach od rana, przy ciemnicy, gromadzą się wierni. Tylko w niektórych parafiach można uczestniczyć w pięknym nabożeństwie Ciemnej Jutrzni. - W naszej wspólnocie wprowadziliśmy ten zwyczaj już w ubiegłym roku - mówi ks. Stanisław Łapok, proboszcz parafii Świętej Rodziny i św. Maksymiliana w Katowicach-Brynowie.

Nabożeństwo rozpoczęło się od Godziny Czytań, w której wierni z księżmi i nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. modlili się psalmami (m.in. Psalmem 22: "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił..."). Był też przejmujący fragment Katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma o mocy Krwi Chrystusa:

Ciemnica w Wielki Piątek   Ciemnica w Wielki Piątek
Barbara Jaworska /GN
"(...) Co mówisz, Mojżeszu? Czyż krew nierozumnego zwierzęcia może ocalić człowieka, istotę rozumną? Owszem, może, lecz nie dlatego, że jest to krew, ale dlatego, że jest ona obrazem Krwi Zbawiciela. Dlatego też obecnie prędzej ucieka nieprzyjaciel, gdy ujrzy już nie odrzwia skropione krwią, która była tylko obrazem, lecz rozjaśnione krwią prawdy usta wiernych - odrzwia świątyni poświęconej Chrystusowi. (...) Woda była obrazem chrztu, a krew Eucharystii. Żołnierz więc przebił Mu bok i otworzył wejście do świątyni, a ja tam znalazłem cudowny skarb, i cieszę się ze wspaniałych bogactw. To więc się stało z Barankiem: Żydzi Go zabili, a ja zebrałem owoc ofiary. (...) Nie chcę, abyś, słuchaczu, przechodził obojętnie wobec tak wielkich tajemnic, zostaje bowiem jeszcze inny i tajemny sens. Powiedziałem już, że woda i krew są obrazem chrztu i Eucharystii. Z tych dwóch sakramentów bierze swój początek Kościół »przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym«, to znaczy przez chrzest i Eucharystię, które wywodzą się z boku Zbawiciela. Kościół więc powstał z boku Chrystusa, podobnie jak z boku Adama wyszła jego małżonka, Ewa".

Także w Wielką Sobotę parafianie Św. Rodziny zgromadzili się rano, tym razem przy Grobie Pańskim, by modlić się psalmami z liturgii godzin. Wysłuchali w Godzinie Czytań m.in. "Starożytnej katechezy na Świętą i Wielką Sobotę":

"Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań. (...) Oto teraz mówię tobie i wszystkim, którzy będą twoimi synami, i moją władzą rozkazuję wszystkim, którzy są w okowach: Wyjdźcie! A tym, którzy są w ciemnościach, powiadam: Niech zajaśnieje wam światło! Tym zaś, którzy zasnęli, rozkazuję: Powstańcie! Tobie, Adamie, rozkazuję: Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, abyś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych. (...) Gotowy już jest niebiański tron, w pogotowiu czekają słudzy, już wzniesiono salę godową, jedzenie zastawione, przyozdobione wieczne mieszkanie, skarby dóbr wiekuistych są otwarte, a królestwo niebieskie, przygotowane od założenia świata, już otwarte".

O nadziei zmartwychwstania dla nas wszystkich mówił także w swojej krótkiej katechezie na zakończenie nabożeństwa ks. Damian Grelik, wikary parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy