• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Natalia odkrywa Niemena

  xpł

  dodane 06.04.2014 22:00

  Gabriela Gąsior, Grażyna Łobaszewka i Natalia Niemen wystąpiły podczas Music & Soul Festival, który po raz drugi odbył się w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

  Podczas koncertu kończącego drugą edycję Music & Soul Festival w Rybniku wystąpiła Natalia Niemen. Zaśpiewała piosenki swojego taty, który zmarł 10 lat temu. W czasie koncertu "Niemen mniej znany", obok niezapomnianych hitów, takich jak "Jednego serca czy "Dziwny jest ten świat", artystka przedstawiła słuchaczom mniej rozpowszechnioną część twórczości Czesława Niemena. Były to piosenki m.in. z płyt "Terra Deflorata i  "Spodchmurykapelusza". Projekt "Niemen mniej znany" okazał się wielkim wyzwaniem, bo wymagał przełożenia kompozycji i aranżacji utworów Czesława Niemena na język zespołu instrumentalistów, który towarzyszy Natalii. Trudność polegała na tym, że Czesław Niemen do samodzielnego tworzenia i wykonywania muzyki używał tzw. robotestry, którą nazywał cyfrowo-analogową "machinerią" instrumentów. Reakcja rybnickiej publiczności pokazała, że muzyczny eksperyment się powiódł.

  Dzień wcześniej w Rybniku śpiewała Grażyna Łobaszewska. Niebanalne i ciepłe słowa piosenek zachwyciły pana Tomasza z Katowic, który do Rybnika przyjechał z żoną Danutą. Nie ma się co dziwić, bo pochodząca z Gdańska artystka to najwyższa muzyczna klasa. Na scenie zadebiutowała w 1971 roku. Kariera wokalistki, porównywanej często z Arethą Franklin i Billie Holiday, potoczyła się błyskawicznie. Śpiewała w zespole Crash i wpsółpracowała z grupą Cancer.  W swojej artystycznej historii ma na koncie wstępy i nagrania  m.in. z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. W Rybniku Grażyna Łobaszewska zaśpiewała już znane publiczności przeboje, piosenki z ostatniej płyty "Przepływamy" oraz kilka utworów Czesława Niemena.

  W pierwszym dniu rybnickiego festiwalu wystąpili Gabriela Gąsior i zespół Holy Noiz. Podczas koncertu zaśpiewali gospelowe piosenki ze wspólnego, debiutanckiego albumu "Bez Ciebie nie ma mnie". Płyta z tekstami G. Gąsior jest w całości nagrana w języku polskim, co na scenie gospel jest wyjątkowym zjawiskiem.

  Music & Soul Festival zorganizował Teatr Ziemi Rybnickiej razem z Urzędem Miasta Rybnik.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół