• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Grand Prix dla Nowego Sącza

  xpł

  dodane 05.04.2014 22:44

  19 chórów stanęło na starcie jubileuszowego X Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, który odbył się w Żorach.

  Do Żor przyjechały zespoły chóralne działające przy parafiach lub ośrodkach duszpasterskich różnych wyznań chrześcijańskich. Przesłuchania uczestników trwały całą sobotę. Potem chóry wystąpiły w kościele ewangelicko-augsburskim w Żorach. Wieczorem w kościele Świętych Apostołów Filipa i Jakuba Mszę św. w intencji śpiewaków odprawił abp Wiktor Skworc. Podczas homilii ks. dr Wiesław Hudek, przewodniczący jury, powiedział, że w śpiewie chóralnym jest coś niesamowitego, bo słuchając go, czujemy ciałem i duszą, że uczestniczymy w misteriach i w sprawach nadzwyczajnych. Kaznodzieja dodał, że to wrażenie możemy i powinniśmy odnosić do rzeczywistości liturgii. Przed zakończeniem Mszy św. metropolita katowicki zwrócił uwagę, że Chrystus przywraca życie, ale potrzebuje ludzi do współpracy. – Czasem słowo nie trafia, ale trafia muzyka i pieśń pokutna i pasyjna. Niewątpliwie jesteście współpracownikami Chrystusa, bo pozwalacie Jego Ewangelii przychodzić do człowieka – powiedział do uczestników przeglądu abp Skworc.

  Po Mszy św. nadszedł oczekiwany z wielkim napięciem moment ogłoszenia wyników. Specjalne wyróżnienie, które ufundował senator RP Adam Ździebło, otrzymał chór "Cantate" działający przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Chorzowie pod dyrekcją Agnieszki Dobrakowskiej. Wyróżnienie za ogólne wrażenie artystyczne otrzymał chór "Vox Animae" z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chrzanowie-Kątach pod dyrekcją Karoliny Czury. Miejsce trzecie zajęły ex aequo dwa chóry: "Coro Mater Ecclesiae" z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Warszawie (dyr. Franciszek Kubicki) oraz "Iunctus" z parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy (dyr. Iwona Wróbel). Drugie miejsce oraz nagrodę specjalną przewodniczącego jury ks. Hudka za najlepiej wykonaną pieśń pokutną otrzymał chór "Convivium" działający przy parafii  pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu (dyr. Marta Kierska-Witczak). Zdobywcą pierwszego miejsca został Dziewczęcy Chór Gimnazjum Katedralnego z Poznania pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej-Sobczak.

  Nagrodę Grand Prix X Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach jury przyznało chórowi "Veraicon" z Nowego Sącza (parafia pw. św. Małgorzaty) pod dyrekcją Izabeli Biskupskiej, która dodatkowo otrzymała tytuł najlepszego dyrygenta. Podczas ogłaszania wyników słychać było żywiołowe reakcje uczestników przeglądu, którzy nie ukrywali radości z sukcesu. Po wręczeniu nagród koncert laureatów zakończył jubileuszowy przegląd.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół